środa, 27 stycznia 2010
Głupi żart czy zwykły seksizm w gdańskim klubie?

Seksistowski "alfabet żeńskich imion" od paru tygodni wisi w popularnym gdańskim pubie. Czy po interwencji klientek i klientów oraz portalu MMTrójmiasto poniżające kobiety teksty znikną z lokalu?

Polecamy artykuł Łukasza Stafieja Znikną wulgaryzmy ze ściany Cafe Szafa w portalu MMTrójmiasto.

piątek, 22 stycznia 2010
Wizje rozwoju miasta - odpowiedź Prezydenta Adamowicza na pytanie TAK

Na stronie internetowej Miasta Gdańsk dostępne są już odpowiedzi na pytania mieszkańców i mieszkanek, zadane w czasie debaty "Wizje rozwoju miasta", która odbyła się w Ratuszu Staromiejskim 12 stycznia 2010 r.

Znajduje się wśród nich pytanie Trójmiejskiej Akcji Kobiecej: "Jakie inicjatywy równościowe prowadzi Miasto Gdańsk? Czy w roku 2010 planowane jest powołanie urzędu ds. równego traktowania?"

Prezydent Paweł Adamowicz udzielił na nie następującej odpowiedzi: "Miasto nie zamierza stwarzać takiego stanowiska. To zadanie nie władzy samorządowej, a - rządowej."

Brak zainteresowania Miasta wyrównywaniem szans kobiet i mężczyzn oraz walką z dyskryminacją ze względu na płeć przyjmujemy z dużym zaniepokojeniem. Równocześnie przypominamy: w Gdańsku mieszka ponad 240 tysięcy kobiet. Obowiązkiem Miasta jest o nich pamiętać.

Zobacz także: Czy jest dla nas miejsce w wizji rozwoju miasta?

czwartek, 21 stycznia 2010
Henryka Krzywonos-Strycharska wspiera Marsz Kobiet

Wczoraj Trójmiejska Akcja Kobieca spotkała się z Henryką Krzywonos-Strycharską, organizatorką strajków w 1980 roku, sygnatariuszką Porozumień Sierpniowych i honorową obywatelką Gdańska, która przez wiele lat prowadziła rodzinny dom dziecka, zaś na Kongresie Kobiet Polskich uhonorowana została tytułem Polki Dwudziestolecia.


Bardzo się cieszymy, że Pani Henryka Krzywonos popiera idęę solidarnego Marszu Kobiet (oraz wspierających je mężczyzn), który poświęcony będzie problemowi ekonomicznego wykluczenia. Mamy nadzieję, że przed nami owocna współpraca. :-)

 

Henryka Krzywonos

Agnieszka Kaim, Ania Miler, Henryka Krzywonos-Strycharska, Lidka Makowska i Monika Popow

 

Wszystkim osobom i organizacjom, które chcą się przyłączyć do organizacji Marszu, przypominamy, że 30 stycznia o godzinie 16 odbędzie się otwarte spotkanie Trójmiejskiej Akcji Kobiecej. Zapraszamy do Pracowni Kultury Miejskiej (ul. Kilińskiego 1, Gdańsk-Wrzeszcz, teren dawnego browaru, budynek po lewej stronie za bramą, I piętro).

poniedziałek, 18 stycznia 2010
Raport o pomorskiej gospodarce zaskakuje pobieżnością

okladka raportu

W zeszłym tygodniu Trójmiejska Akcja Kobieca otrzymała pocztą od Urzędu Marszałkowskiego raport pt. „Czynniki i mechanizmy zmian gospodarki i rynku pracy województwa pomorskiego do roku 2020”. Został on opracowany pod kierunkiem doktora Bohdana Wyżnikiewicza.


W załączonym do publikacji liście Wiesław Byczkowski, Członek Zarządu Województwa Pomorskiego, prosi o „opinie i głosy, które pozwolą zobiektywizować wyniki prac badawczych i uczynić z nich podstawę do działań akceptowanych przez wszystkich aktorów życia społeczno gospodarczego w regionie”.


Pomyślałam, że skoro raport wysłano do TAK, to zapewne zawiera on jakieś ciekawe dane i analizy dotyczące kobiet na pomorskim rynku pracy. I faktycznie, zawiera taki podrozdział – to „aż” 6 linijek na 126 stron publikacji. Zacytuję go w całości:


"Więcej kobiet na rynku pracy


Wskaźnik aktywności zawodowej kobiet będzie rósł ze względu na wyzwania demograficzne i zmianę modelu rodziny - większą aktywizację domową mężczyzn (zasiłki opiekuńcze dla mężczyzn, urlopy ojcowskie tak popularne już w Skandynawii), elastyczne formy zatrudnienia – nowe formy zatrudniania kobiet (e-praca, praca projektowa, praca w domu), aktywne formy przekwalifikowania kobiet. Ten trend wspierany jest różnego rodzaju ruchami i organizacjami samopomocowymi oraz politycznymi".


To ciekawe, że w momencie, gdy media informują o trudnej sytuacji kobiet na rynku pracy 1, a WUP donosi o wzroście liczby bezrobotnych kobiet (lipiec 2009 - 46 037 osób, 53,3% ogółu bezrobotnych; listopad 2009 – 50 827 osób, 54,1% ogółu bezrobotnych 2), raport przewiduje tak optymistyczne tendencje. Czym właściwie te prognozy są poparte?


Ciekawi mnie także, co oznacza wymieniona w raporcie „praca w domu”? Przecież e-praca, czyli praca zdalna, została już wymieniona, więc chyba drugi raz do niej nie nawiązano?


Z kolei przyrównywanie urlopów ojcowskich w Polsce do sytuacji w Skandynawii zakrawa na żart. To, że tam urlopy dla ojców doprowadziły do większej aktywizacji domowej mężczyzn, wcale nie oznacza, że podobnie będzie w Polsce - pod tą samą nazwą kryć się mogą inne rozwiązania…


W Polsce przed 1 stycznia 2010 ojciec mógł wziąć urlop macierzyński tylko wtedy, gdy matka zrezygnowała z jego części lub w trakcie urlopu zmarła. Od 1 stycznia mężczyznom przysługuje urlop ojcowski w wymiarze 1 tygodnia. Trzeba go wykorzystać w pierwszym roku życia dziecka. Urlop macierzyński wynosi 20 tygodni. Urlop wychowawczy może być zaś wzięty przez matkę lub ojca. Jest on bezpłatny, chyba, ze dochód na członka rodziny nie przekracza 504 zł. Wtedy można złożyć wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego, a następnie dodatku z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym w wysokości 400 zł.3


Jeśli zaś chodzi o kraje skandynawskie, to modelowym przykładem jest tu Szwecja. Urlop rodzicielski trwa tam 16 miesięcy i może być wzięty zarówno przez matkę, jak i przez ojca. Każde z rodziców musi wykorzystać co najmniej 2 miesiące. Jest to urlop płatny, częściowo przez pracodawcę, częściowo przez państwo. Z kolei w Danii urlop rodzicielski trwa 52 tygodnie, a w Norwegii 56 tygodni. 4


Widać zatem wyraźnie, że sporym nadużyciem jest wyciąganie wniosków o trendach na polskim rynku pracy na podstawie skandynawskich rozwiązań…


Co do „różnego rodzaju ruchów i organizacji” (sic!), to nietrudno do nich dotrzeć i podać w raporcie kilka konkretów na temat ich działalności. Z pomocą przyszłyby tu m.in. bazy.ngo.pl, według których w województwie pomorskim na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn działa 38 organizacji pozarządowych.


W podobnie optymistycznym tonie jak sytuację kobiet na rynku pracy omówiono w raporcie inne sprawy – wszystko będzie się dynamicznie rozwijało, specjalizowało, digitalizowało, technologizowało, integrowało, polepszało, pozytywnie oddziaływało itd. Brzmi imponująco, ale jeśli wszystkie wnioski w raporcie poparto równie skrupulatnie przygotowanymi danymi i dogłębnymi analizami, to jest to optymizm na wyrost.


Czytaj więcej:

Monika Popow

http://tak.blox.pl/2009/09/Kobiety-na-pomorskim-rynku-pracy.html


Źródła:

1. Pierwsze do zwolnienia są kobiety, Sylwia Szparkowska, Rzeczpospolita

Polacy boją się bezrobocia. Szczególnie Polki, Martyna Mroczek, OnetBiznes

Kobiety są częściej zwalniane niż mężczyźni?, Trojmiasto.pl

2. Wojewódzki Urząd Pracy - Rynek pracy

3. Mamy Prawa Mamy - prawo pracy i ubezpieczenia społeczne

4. Parental leave

22:59, agnieszka_kaim , Artykuły/Opinie
Link Komentarze (1) »
niedziela, 10 stycznia 2010
Zapraszamy do współpracy przy organizacji Marszu Kobiet

Wszystkie osoby, organizacje pozarządowe i nieformalne grupy zainteresowane współpracą przy organizacji Marszu Kobiet zapraszamy na otwarte spotkanie w sobotę 30 stycznia o godzinie 16. Spotykamy się w Pracowni Kultury Miejskiej (ul. Kilińskiego 1, Gdańsk-Wrzeszcz, teren dawnego browaru, budynek po lewej stronie za bramą, I piętro).


Demonstracja dotyczyć będzie problemu ekonomicznego wykluczenia kobiet. Przyłącz się do nas, jeśli:


  • dostrzegasz takie problemy jak wysokie bezrobocie wśród kobiet – zwłaszcza młodych matek i kobiet 50+,
  • sprzeciwiasz się temu, by kobiety płaciły za skutki kryzysu częściej tracąc pracę lub ulegając przymusowi samozatrudnienia,
  • martwią Cię trudności w godzeniu macierzyństwa z pracą zawodową i czekasz na realną politykę prorodzinną oprócz becikowego,
  • nie podobają Ci się takie pomysły jak likwidacja rent dla wdów,
  • masz dość gorszego opłacania sfeminizowanych zawodów i niższych płac kobiet zatrudnionych na tych samych stanowiskach co mężczyźni.

 

Na Marszu Kobiet chcemy sprawić, by nasz sprzeciw był słyszalny, a wspomniane powyżej problemy – widoczne w przestrzeni publicznej. Stworzymy listę konkretnych postulatów domagając się realizowania przez państwo polityki równościowej, m.in. uchwalenia ustawy o równym traktowaniu.


Polecamy teksty:

Zaległa lekcja solidarności. Polska polityka społeczna - do zmiany od zaraz

Ewa Winnicka, Polityka

Fikcja polskiej polityki równościowej

Krzysztof Śmiszek, Rzeczpospolita

Pierwsze do zwolnienia są kobiety

Sylwia Szparkowska, Rzeczpospolita

Relacja ze spotkania 9 stycznia

Wczoraj odbyło się spotkanie Trójmiejskiej Akcji Kobiecej z zaproszonymi do współpracy gośćmi. Wzięły w nim udział m.in. Maria Kuczyńska, znana rzeźbiarka, bezpartyjna radna Sejmiku Województwa Pomorskiego, Przewodnicząca Komisji Nauki, Edukacji, Kultury i Sportu oraz Małgorzata Sworobowicz – Kempa, Pełnomocniczka Wojewody Pomorskiego ds. Równego Traktowania.

spotkanie TAK

Rozmawiałyśmy o potrzebie utworzenia zespołów zadaniowych przy Pełnomocniczce. Grupy te na poziomie lokalnym pracować będą nad rozwiązaniem konkretnych problemów związanych z dyskryminacją kobiet, a także osób niepełnosprawnych czy starszych.

spotkanie TAK

Spotkanie dotyczyło także Marszu Kobiet, który planujemy zorganizować w sobotę 6 marca w Gdańsku. Tegoroczna demonstracja dotyczyć będzie problemu ekonomicznego wykluczenia kobiet.

 

spotkanie TAK

spotkanie TAK

czwartek, 07 stycznia 2010
Pokaz filmu "Niezłomne"

Krytyka Polityczna zaprasza na pokaz filmu Niezłomne (Iron Jawed Angels) w reżyserii Katji von Garnier. Projekcja odbędzie się we wtorek 12 stycznia o godz. 19.00. Wstęp wolny.


Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście

ul. Nowe Ogrody, Gdańsk


Projekcję poprzedzi wprowadzenie dr Moniki Bokiniec (UG) poświęcone historii emancypacji kobiet i wchodzeniu ich w sferę aktywnej polityki. Pierwszym wydarzeniem w 2010 roku chcielibyśmy uczcić jeden z największych sukcesów końcówki 2009 roku – mianowicie zebranie ponad 100 tys. podpisów poparcia dla projektu obywatelskiego zmiany ustawy o ordynacji wyborczej uwzględniającej parytet płci.


Niezlomne

 

Niezłomne to historia oparta na faktach, której akcja dzieje się na przełomie XIX i XX wieku.


To opowieść o Alice Paul (Hilary Swank), znanej bojowniczce o prawa kobiet w USA. W 1913 roku wraz z Lucy Burns powołuje komitet ds. obrony praw kobiet. Organizacja przewodzi strajkom głodowym, demonstracjom przed Białym Domem i innym akcjom, które mają zwrócić uwagę opinii publicznej i spowodować m.in. uzyskanie przez kobiety prawa do głosu w wyborach. Pomimo tego iż sufrażystki dopięły swego w 1920 roku (amerykański Kongres uchwalił wtedy 19 Poprawkę do Konstytucji) Paul nie spoczęła w swoich działaniach. Wielokrotnie za swoje akcje protestacyjne była osadzana w aresztach. Stała się symbolem feminizmu i legendą jeszcze za życia. Zmarła w 1977 roku.