niedziela, 27 lutego 2011
Dlaczego powinnyśmy i powinniśmy przyjść na Manifę

Piszemy do Państwa, apelujemy do różnych środowisk społecznych i kulturalnych, gdyż chcemy spotkać się 6 marca w szerokim gronie osób, którym bliskie są idee równości, demokracji, walki z dyskryminacją. Niepokoi nas zbyt słaba świadomość wagi tego problemu, zwłaszcza kwestii reprezentacji kobiet w życiu społecznym.

 

Kobiety mają głęboko uwewnętrznione przekonanie, że przestrzeń publiczna, społeczna, polityczna nie jest ich przestrzenią. To przekonanie głosi, że przestrzenią kobiet jest sfera prywatna, domowa, rodzinna, opieka nad dziećmi, prowadzenie domu. Choć wiemy, że kobiety są obywatelkami, że mają prawa publiczne, mało która z Polek naprawdę dobrze się czuje w sferze politycznej, w roli przywódczyni. Byle pretekst wystarczy, żeby poczuła się niekompetentna, niezdolna do tego, żeby decydować, doradzać, przekonywać.

plakat autorstwa Beaty Sosnowskiej

 

Życie polityczne wymaga rywalizacji, konfrontacji. Konkurowanie, zdolność do walki o swoje racje wymaga zdecydowania i pewności siebie, a wychowywanie dziewcząt tłumi te zdolności, nic więc dziwnego, że przestrzeń publiczna wiele razy się przed kobietami zamyka, że to pewniejsi siebie, mężczyźni najczęściej, wygrywają. To wychowanie do pozostawania niewidzialną w przestrzeni publicznej, schowaną w zaciszu domu, w prywatnych relacjach z najbliższymi, ma doniosłe skutki i dla interesów kobiet i dla całej naszej demokracji.

 

Nasze zdolności, nasza wiedza jest nieobecna w polityce i marnowana. Jesteśmy połową społeczeństwa, a nasze interesy nie są uwzględniane, są marginalizowane i lekceważone.

 

Większy udział kobiet w polityce mógłby spowodować jej istotną zmianę, bo często mamy inną hierarchię celów, inne priorytety. Jednak bez przekonania nas samych, że powinnyśmy uczestniczyć w życiu publicznym, nie bać się sprawowania władzy, przestrzeń publiczna pozostanie dla nas obca i nieprzyjazna.

 

6 marca wychodzimy z domu na ulice, w przestrzeń publiczną, żeby pokazać, że ona i do nas należy. Stajemy się widzialne, głośno wypowiadamy nasze zdanie, bez którego demokracja jest niepełna i kaleka.


Wszystkich tych, którzy uczestniczą w życiu publicznym, którym zależy na rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w manifestacji z okazji Dnia Kobiet – święcie demokracji.

 

W tym roku Manifa rozpocznie się 6 marca o godz. 12.00. Pod hasłem „Solidarni/e przeciwko wyzyskowi kobiet” przejdziemy spod kina Krewetka (ul. Karmelicka 1) do fontanny Neptuna na Długim Targu.


Organizatorki i organizatorzy Manify

 

Plakat stworzyła Beata Sosnowska

Apel do organizacji politycznych w związku z ich udziałem w Manifie

Tegoroczna Manifa w Trójmieście odbywa się pod hasłem "Solidarni/e przeciw wyzyskowi kobiet". Zapraszamy do wzięcia udziału w marszu wszystkie osoby, organizacje i grupy, którym bliskie jest to hasło. Manifa jest przede wszystkim świętem kobiet i świętem demokracji, dlatego też z udziału w tym wydarzeniu nie wykluczamy nikogo. Zachęcamy do przyniesienia swoich plakatów i haseł. Ważne jest jednak, aby komunikat, jaki ze sobą niesiemy, czyli solidarne przeciwstawienie się wyzyskowi kobiet w różnych sferach życia, dotarł do każdego, kto nasz marsz zobaczy. Tego dnia ważna jest wspólna sprawa, która nas zgromadzi w marszu. Jako organizatorki i organizatorzy prosimy organizacje polityczne, aby hasła nawiązywały do tematu marszu i aby to one stanowiły główną część transparentów, a loga organizacji były tylko dodatkiem, podpisem - nie odwrotnie.

13:27, tak3miasto
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 15 lutego 2011
Seminarium nt. edukacji seksualnej

Pragniemy zaprosić wszystkich/e zainteresowanych/e kwestiami edukacji seksualnej w Europie, kondycją świadomości dzieci i młodzieży (ale także dorosłych) na temat seksualności oraz zagadnieniami gender na seminarium z udziałem doktorki z Czech, Lucie Jarkovskiej.

Seminarium odbędzie się 17 lutego w sali A311 na Wydziale Nauk Społecznych UG, o godz. 18:00.
Gościem specjalnym będzie dr Lucie Jarkovska z Gender Studies na Uniwersytecie w Brnie, gdzie podejmuje badania nad problematyką Gender w edukacji, edukacji seksualnej. Swoje zainteresowania badawcze Lucie Jarkovska rozwija w praktyce dzięki aktywności w sektorze pozarządowym.

W dyskusji głos zabiorą również przedstawicielki koła naukowego Gender Studies UG, edukatorki z Poradni "Bez Tabu" oraz członkinie Kampanii Przeciwko Homofobii w Trójmieście, dzięki czemu naświetlone zostaną zagadnienia związane z praktyką edukacyjną w zakresie seksualności zarówno w Polsce jak i w Czechach a także innych krajach Europy.

Spotkanie ma charakter otwarty, dlatego mamy nadzieję, że dyskusja wokół w/w tematów będzie się odbywała przy współudziale wszystkich zainteresowanych, postaramy się znaleźć odpowiedzi na przynajmniej część z nurtujących nas pytań.

19:29, tak3miasto
Link Dodaj komentarz »