wtorek, 06 marca 2012
Manifowa Maska Oburzonej do pobrania!

Drogie Oburzone! Drodzy Oburzeni!

Zapraszamy do przywdziania na Manifie naszej "Maski Oburzonej" (projektu Wojciecha Kalisza). Maskę można pobrać z naszej strony i wydrukować.

Maska do wydrukowania na Manifę 2012 w Gdyni

Relacje wideo z konferencji prasowej i przygotowań

Relacje wideo z wczorajszej konferencji prasowej (05.03.2012, UM w Gdyni) oraz sobotnich przygotowań (03.03.2012) dzięki uprzejmości Gazety Świętojańskiej.

Konferencja prasowa

Przygotowania

Prezydenci Miast: Gdyni, Gdańska i Sopotu o Europejskiej Karcie Równości

Fragment artykułu Macieja Sandeckiego z dn. 06.03.2012.

Czy prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu odpowiedzą na apel i podpiszą Kartę? Póki co nie dają jednoznacznej odpowiedzi. - Nasz prezydent sprzyja wszystkim równościowym ideom, czego dowodem jest choćby nasz program "Gdynia bez barier" - odpowiada Joanna Grajter, rzeczniczka prezydenta Gdyni.
- Staramy się być miastem równych szans i jestem przekonana, że prezydent ze zrozumieniem odniesie się do apelu organizatorek gdyńskiej Manify. - Nie jesteśmy przeciw tej inicjatywie, myślę, że podpiszemy Kartę w drugiej połowie roku, ale nie chcemy spalić tego pomysłu - stwierdza Ewa Kamińska, wiceprezydent Gdańska ds. polityki społecznej.
- Razem z organizacjami kobiecymi przygotowujemy konsultacje społeczne w tej sprawie, chcemy stworzyć taką mapę równości Gdańska, która zdiagnozuje te problemy. Zajmiemy się Kartą, jak opadną emocje po Euro. - Oczywiście, podpisanie tej Karty można przemyśleć, ale osobiście uważam, że to nie samorząd terytorialny jest od tego, aby zajmować się prawami kobiet - stwierdza Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - To są sprawy, o które powinni dbać politycy na szczeblu centralnym, kształtując tak prawo, aby nie dyskryminowało kobiet, choćby w kwestii nierównych płac. Samorząd zajmuje się drogami, kanalizacją, które są dla wszystkich.
 

Zachęcamy do lektury całego artykułu, który znajdziemy TUTAJ.

czwartek, 01 marca 2012
Komunikat prasowy 01.03.2012

Plakat zapraszający na Manifę Trójmiejską

MANIFA TRÓJMIEJSKA 2012
GDYNIA, 11 marca 2012 r. w godz. 12.00 – 13.30
zbiórka: przed Urzędem Miasta Gdyni, Al. Marszałka Piłsudskiego
52/54


KOMUNIKAT PRASOWY

Zapraszamy na konferencję prasową w dn. 5 marca 2012 r. o godz. 10.00 do Urzędu Miejskiego w Gdyni, sala 105 A.
Gospodyni konferencji: rzeczniczka prasowa pani Joanna Grajter


KOBIETY W TRÓJMIEŚCIE TEŻ SĄ OBURZONE ...


Nadszedł czas by przeciwstawić się lekceważeniu postulatów kobiet – stwierdzają organizatorki i organizatorzy Trójmiejskiej Manify 2012.

W niedzielę, 11 marca 2012, o godzinie 12.00 spod Urzędu Miasta w Gdyni wyruszy Manifa. Mieszkańcy Trójmiasta przejdą ulicą Świętojańską w kierunku Skweru Kościuszki. Marsz rozpocznie się odczytaniem i przekazaniem Apelu do prezydentów Gdyni, Gdańska i Sopotu o zagwarantowanie równości kobiet i mężczyzn.

Organizatorki/rzy serdecznie zapraszają mieszkańców Trójmiasta, nieobojętnych na nierówne traktowanie pod względem m.in. płci, wieku, sprawności fizycznej, dostępu do infrastruktury oraz usług publicznych i medycznych, wyznania, orientacji seksualnej, przynależności etnicznej. Udział w Manifie jest otwarty, wszyscy przyłączający się do marszu proszeni są o zapoznanie się z Regulaminem Trójmiejskiej Manify 2012 na stronie: http://www.tak.blox.pl/


Trójmiejska Manifa jest inicjatywą środowisk kobiecych, ruchów obywatelskich równościowych i antydyskryminacyjnych, przeciwko przejawom nierównego traktowania kobiet i lekceważenia przez polityków głosu obywatelek i obywateli. W tegorocznej Manifie działaczki i działacze środowisk równościowych pragną zademonstrować, że ich niezadowolenie jest częścią masowego ruchu oburzonych, który właśnie rodzi się w Polsce.

Domagają się, aby poprzez takie działania jak m.in. wprowadzanie w życie założeń Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym - władze samorządowe wykazały, że nie lekceważą spraw kobiet. Karta ułatwia sprawiedliwy podział środków finansowych gmin z uwzględnieniem potrzeb obu płci, powołanie pełnomocników ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, wprowadzenie skutecznych programów zwalczania przemocy wobec kobiet, pomoc dla osób zajmujących się osobami z niepełnosprawnością, przewlekle chorymi oraz starszymi, dotowanie instytucji wspierających rodzicielstwo zamiast masowych imprez sportowych.

Uczestniczki i uczestnicy Manify uważają, że współudział w decydowaniu należy się mieszkankom i mieszkańcom Trójmiasta. Dlatego nie zgadzają się z lekceważeniem spraw dla kobiet najważniejszych czy też bronionych głównie przez kobiety. To kobietom bardziej zależy na prospołecznych celach, to one chcą przedszkoli, dobrych publicznych szkół blisko ich miejsca zamieszkania; to kobiety wiedzą, gdzie powinny być przystanki komunikacji miejskiej; to matki znają miejsca niedostępne dla poruszających się na wózkach i z wózkami; to kobiety wybrałyby raczej budowę przychodni zdrowia i domów kultury, a nie ogromnych stadionów. A tymczasem dysproporcja pomiędzy inwestowaniem w przedsięwzięcia skierowane głównie do mężczyzn, a tymi, których potrzebują kobiety, jest ogromna. W przypadku Euro 2012 osiągnęła wręcz groteskowe rozmiary.


Aby nasze miasta miały szansę rozwijać się w duchu równości ich budżety muszą uwzględniać potrzeby obu płci. Stąd też Apel do prezydentów Gdyni, Gdańska i Sopotu o wprowadzenie w życie założeń Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn na Szczeblu Lokalnym, a także do wprowadzenia budżetowania pod kątem rzeczywistych potrzeb kobiet i mężczyzn, dającego szansę uczestnictwa w życiu społecznym wszystkim mieszkańcom Trójmiasta.


Zapraszamy do Gdyni na Manifę! Też jesteśmy oburzone!


Informacje dodatkowe:
1/ koordynacja grupy prasowej Manify Trójmiejskiej 2012:
Marta Tymińska, Trójmiejska Akcja Kobieca, marta.tyminska@4zal.net, tel. 517208430
Lidia Makowska, Kultura Miejska / Inicjatywa wrzeszcz.info.pl, tel. 603656833,
lidiamak@wp.pl
Marcin Chałupka, Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście,
marcin.chalupka@krytykapolityczna.pl


2/ Ekspertki do kontaktów z mediami:
Prof. Ewa Graczyk, Uniwersytet Gdański, gro@wp.pl
Małgorzata Tarasiewicz, Stowarzyszenie Współpracy Kobiet NEWW -Polska,
tarasiewicz@neww.org.pl
Elżbieta Jachlewska, Stowarzyszenie WAGA, e.jachlewska@wp.pl

 

Opr. Lidia Makowska
1 marca 2012 r.


Manifowe materiały do pobrania

Zapraszamy do pobierania naszych Masek Oburzonych TUTAJ. Zakładamy je na Manifę, by wywołać rewolucję! :)

Manifowy plakat pobieramy TU. Drukujcie, rozsyłajcie, rozwieszajcie, gdzie tylko się da :) Niech Trójmiasto wie, że jesteśmy oburzone!

Do pobrania również:

Komunikat prasowy z dn. 01.03.2012

Regulamin Manify

Apel do Prezydentów Miast

Przewodnik po Europejskiej Karcie Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym

Tekst Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym

 

Linki do wydarzeń na FB:

Malowanie transparentów Manifowych (03.03.2012, Gdyńskie Liceum Autorskie, Pomorska 39. g. 16:00)

Manifa 2012 Gdynia (START godzina 12!!!)