sobota, 17 kwietnia 2010
Marsz Żółtego Żonkila - 24 kwietnia

Żonkil to symbol nadziei w walce z rakiem. Ten delikatny, wiosenny kwiat oznacza triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią.


Stowarzyszenie „Europa Donna Gdańsk” zaprasza na organizowany po raz drugi w Gdańsku

24 kwietnia (sobota) 2010 r. o godz. 12.00

MARSZ ŻÓŁTEGO ŻONKILA

ul. Długą i Długim Targiem (zbiórka przy Złotej Bramie) w czasie którego będziemy rozdawać ulotki edukacyjne oraz wiosenne kwiaty.


Spotkajmy się w marszu życia i nadziei!


Prezes „Europa Donna Gdańsk”

dr Wanda Kustrzeba

czwartek, 15 kwietnia 2010
Obraz kobiety w reklamie i mediach - wykład i debata, 19.04.

Wykład i debata: „Obraz kobiety w reklamie i mediach”. 19 kwietnia 2010 (poniedziałek) godz. 17.00, Audytorium 203 Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bażyńskiego 4.


Stowarzyszenie Współpracy Kobiet NEWW-Polska i Kampania Przeciw Homofobii oddział Trójmiasto zapraszają na drugą debatę w projekcie "Demokracja bez kobiet to pół demokracji".


Tematem trwającego do czerwca cyklu debat i wykładów jest dyskryminacja kobiet wyrażająca się w czterech aspektach życia publicznego takich jak rynek pracy, media i reklama, podręczniki szkolne i edukacja a także użycie języka polskiego.


Tematem kolejnej debaty będzie sposób przedstawiania kobiet w mediach i reklamie w czasopismach kobiecych i serialach emitowanych w TV.

* obraz polskiej rodziny w reklamie

* stereotypy mężczyzn i kobiet w reklamie

* wiek kobiet występujących w TV

* czasopisma kobiece: o czym i dla kogo


Wykład poprowadzi Małgorzata Dobraczyńska-Gruszkowska, która studiowała socjologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytecie Amsterdamskim. Od 1993 roku zajmuje się działaniami związanymi z reklamą, marketingiem i komunikacją społeczną. Współpracowała zarówno z agencjami reklamowymi, takimi jak między innymi Lintas, Grey, McCann-Ericson, Corporate Profiles DDB, jak i samorządami i organizacjami non-profit, Polską Akcją Humanitarną, Ministerstwem Pracy i Rozwoju Regionalnego oraz z Urzędami Miejskimi Warszawy, Białegostoku, Poznania, Koszalina. Zrealizowane projekty obejmują zarówno działania o charakterze komercyjnym i projekty społeczne.


W panelu udział wezmą:


- dr Katarzyna Kaczor, adiuntka w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego gdzie zajmuje się badaniem kultury popularnej, ze szczególnym uwzględnieniem roli mediów w kreowaniu kultury.


- Aleksandra Szymańska, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Telewizyjnej i Filmowej w Łodzi (wydział kierownictwa produkcji) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (podyplomowe studia Public Relations).

Od 2002 roku związana z mediami. Z wydawnictwem Hachette Filipacchi Polska, na stanowisku PR and Special Events Managera, następnie z wydawnictwem G+J Gruner + Jahr Polska. Przez cztery lata na stanowisku szefa marketingu tygodnika „Gala”, w latach 2007 - 2008 jako Dyrektor Wydawniczy tytułu.

Organizatorka gal telewizyjnych (bezpośrednie transmisje): Złote Kaczki (nagrody miesięcznika „Film”) oraz Róże Gali (edycje: 2005 – 2008).

Od sierpnia 2008, po wygranym konkursie na strategię przygotowań miasta do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, Dyrektor Strategiczna zespołu odpowiedzialnego za projekt Gdańsk i Metropolia – Europejska Stolica Kultury 2016 Kandydat.


- Agnieszka Nowak, absolwentka socjologii i psychologii Uniwersytetu Gdańskiego specjalistka psychologii kulturowej i psychologii rodzaju, związana z NEWW-Polska, prowadzi warsztaty dotyczące kwestii międzykulturowych i genderowych. W kręgu jej zainteresowań pozostają sprawy kulturowego uwarunkowania przemocy wobec kobiet.


Wstęp wolny. Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu fundacji im. Róży Luksemburg


Współpraca: Koło naukowe gender Uniwersytetu Gdańskiego, Trójmiejska Akcja Kobieca

Patronat: Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 Kandydat

Patronat medialny: MMTrójmiasto


Szczegółowych informacji udzielają:

Anna Jagusiak, NEWW-Polska, koordynatorka i pomysłodawczyni projektu

jagusiak@neww.org.pl

tel. 0 502 055 912

Anna Urbańczyk, Kampania Przeciw Homofobii

trojmiasto@kph.org.pl

tel. 0 604 48 19 69

niedziela, 11 kwietnia 2010
Izabela Jaruga-Nowacka (1950-2010)

Jedną z ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem jest Izabela Jaruga-Nowacka, polityczka bardzo zasłużona dla praw kobiet w Polsce.

 

Posłanka Ziemi Pomorskiej IV, V i VI kadencji. W latach 2001-2004 Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Doprowadziła do przyjęcia Krajowego Programu Działań na Rzecz Kobiet, zainicjowała i doprowadziła do uchwalenia ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W Kodeksie Pracy wprowadziła przepisy chroniące przed dyskryminacją, m.in. przed mobbingiem. W latach 2004 - 2006 pełniła funkcję Wicepremiera i Ministra Polityki Społecznej

 

Działała na rzecz praw człowieka, przede wszystkim równouprawnienia kobiet.

 

6 marca 2010 roku wzięła razem z nami udział w Solidarnym Marszu Kobiet.

 

Izabela Jaruga Nowacka


czwartek, 01 kwietnia 2010
Czy potrzebne są nam parytety? - debata

6 kwietnia o godzinie 18.00 w Cafe Fikcja w Gdańsku (ul. Grunwaldzka 99/101)  o zaletach i wadach projektu wprowadzenia do prawa wyborczego parytetu dla kobiet w polityce rozmawiać będą Olga Krzyżanowska, była posłanka i senator oraz wicemarszałek Sejmu; Lidia Makowska, animatorka kultury w Trójmieście, prezeska Stowarzyszenia Kultura Miejska, koordynatorka portalu wrzeszcz.info.pl i Ewa Gromada, studentka prawa, członkini Koła Naukowego Gender Studies UG i Trójmiejskiej Akcji Kobiecej.

 

Spotkanie moderuje Magda Mierzewska, współwłaścicielka CAFE-FIKCJA, prawnik, specjalistka w dziedzinie praw człowieka.


Przyjdźcie, posłuchajcie, dyskutujcie.

 

Będzie to pierwsze spotkanie ze współorganizowanego przez nas cyklu "O nas kobietach - prawdy i fikcje".