czwartek, 20 maja 2010
Żłobki i przedszkola - w czym mamy problem?

Trójmiejska Akcja Kobieca, portal MiastoDzieci.pl i Cafe Fikcja

zapraszają na spotkanie pt.


ŻŁOBKI I PRZEDSZKOLA - W CZYM MAMY PROBLEM?


Magda Wawrzyniak (MiastoDzieci.pl) opowie o trudnościach w poszukiwaniu przedszkola z perspektywy własnych doświadczeń. Ewa Lieder (TAK) powie m.in. o tym, jak dostępność opieki przedszkolnej wpływa na zawodową sytuację matek. Elżbieta Markowska (ZNP) przedstawi projekt ustawy upowszechniającej opiekę przedszkolną.

Na spotkanie zaprosiliśmy także przedstawicielki Urzędu Miasta.


Zapraszamy do rozmowy wszystkich, którym bliska jest sprawa żłobków i przedszkoli. Podzielmy się swoimi doświadczeniami i pomysłami na to, jak poprawić sytuację.


25 maja o godzinie 18.00, Cafe Fikcja. Al. Grunwaldzka 99/101, Wrzeszcz

piątek, 07 maja 2010
Pierwsza Żywa Biblioteka w Gdańsku

Pierwsza gdańska Żywa Biblioteka już w najbliższy weekend w Nadbałtyckim Centrum Kultury!


Żywa Biblioteka jest metodą edukacji o Prawach Człowieka, wykorzystywaną w 45 krajach świata do przeciwdziałania dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu. Inicjatywa ta opiera się na założeniu, iż jedyną formą zrozumienia inności jest bezpośrednie z nią spotkanie. W Żywej Bibliotece książkami są ludzie, reprezentujący grupy z różnych względów społecznie nieakceptowane.


By zostać czytelnikiem Żywej Biblioteki, wystarczy uzyskać w recepcji kartę biblioteczną, uprawniającą do korzystania z całego katalogu tytułów oraz zapoznać się z Regulaminem.


Tytuły dostępne w Żywej Bibliotece:

 • Osoba, której udało się wyjść z bezdomności
 • Osoba czarnoskóra
 • Osoba transseksualna (w sobotę godz. 14.00 - 17.00; w niedzielę cały dzień)
 • Żydówka  (tylko w niedzielę godziny 9.00 - 11.00)
 • Feministka
 • Były ksiądz (tylko w sobotę do godz. 16.00)
 • Gej
 • Lesbijka
 • Niepijąca alkoholiczka
 • Działaczka na rzecz ekologii (tylko w niedzielę)
 • Ateista
 • Weganka (tylko w sobotę)
 • Wegetarianka (tylko w niedzielę)
 • Rodzic dziecka z niepełnosprawnością (tylko niedziela, godz. 13.00 - 17.00)
 • Przedstawiciel ruchu Straight edge

Więcej informacji na stronie Nadbałtyckiego Centrum Kultury oraz Żywa Biblioteka Gdańsk 2010.

 

zywa_biblioteka_plakat

 

Projekt Nadbałtyckiego Centrum Kultury oraz Agencji Artystycznej Freakpointing realizowany jest we współpracy z Trójmiejską Akcją Kobiecą. Zapraszamy!

niedziela, 02 maja 2010
Wykład i debata "Język polski a dyskryminacja kobiet"

10 maja 2010 (poniedziałek) godz. 17.00 Audytorium 207 Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bażyńskiego 4.


Stowarzyszenie Współpracy Kobiet NEWW-Polska i KPH oddział Trójmiasto zapraszają na trzecią debatę w prowadzonym projekcie "Demokracja bez kobiet to pół demokracji".

 

Tematem trwającego od marca do czerwca cyklu debat i wykładów jest dyskryminacja kobiet wyrażająca się w czterech aspektach życia publicznego takich jak rynek pracy, media i reklama, podręczniki szkolne i edukacja a także użycie języka polskiego.


W kolejne debacie podejmiemy temat przejawów dyskryminacji kobiet w języku polskim. Zastanowimy się nad tym, jakie znaczenie ma używanie końcówek żeńskich, jakie nazwy mają zawody w języku polskim i jakie ma to znaczenie dla postrzegania pozycji społeczno-zawodowej kobiet.


Spotkanie rozpocznie wykład prof. Ewy Graczyk znanej litaraturoznawczyni i feministki. Pani Ewa Graczyk po ukończeniu studiów uczestniczyła w konwersatoriach prof. Marii Janion i publikowała  teksy w kolejnych tomach Transgresji. W latach 1994-1998 pracowała jako wykładowczymi literatury polskiej na Uniwersytecie Le Mireil w Tuluzie. Jest współtwórczynią i opiekunką Koła Naukowego Gender Studies Uniwersytetu Gdańskiego oraz  członkinią Zarządu Stowarzyszenia Współpracy Kobiet NEWW-Polska.


Po wykładzie odbędzie się dyskusja panelowa w której wezmą udział:


Beata Kozak germanistka, feministka, redaktorka naczelna magazynu feministycznego „Zadra” ukazującego się w Polsce od 10 lat, członkini Kobiecej fundacji eFKa w Krakowie.


Magdalena Żadkowska socjolożka, badaczka życia codziennego par oraz relacji kobiet i mężczyzn w domu i w pracy, koordynatorka programu Erasmus dla Socjologii UG, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkini Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Pisze doktorat: “Codzienność, partnerstwo, domowe obowiązki. O współczesnej polskiej rodzinie w kontekście socjologii pary Jeana-Claude’a Kaufmanna". Prowadzi zajęcia z socjologii rodziny, wstępu do gender studies, feminizmu i socjologii reklamy. Mama Stasia i Marysi.


Ewelina Gutowska-Kozielska Zatrudniona  w Zakładzie Języka Angielskiego. Zainteresowania naukowe: retoryka i pragmatyka, feminizm, język i gender, socjolingwistyka, studia nad kulturą popularną, literatura amerykańska. Mama 3-letniego Franka, właścicielka rozpuszczonych kotów i złośliwej jamniczki.


Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu fundacji im. Róży Luksemburg


Współpraca: Koło naukowe gender Uniwersytetu Gdańskiego, Trójmiejska Akcja Kobieca


Patronat: Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 Kandydat


Patronat medialny: MMTrójmiasto