Kategorie: Wszystkie | Akcje/Projekty | Aktualności | Artykuły/Opinie | Listy otwarte | Marsz Kobiet w Trójmieście | O nas
RSS
wtorek, 09 marca 2010
Solidarny Marsz Kobiet - przemówienia i zdjęcia

Skrócone wersje przemowień wygłoszonych 6 marca 2010 na Placu Solidarności w Gdańsku przez prof. Ewę Graczyk i Panią Henrykę Krzywonos-Strycharską.


Prof. Ewa Graczyk:


Walczymy o lepszą, mądrzejszą demokrację, o sprawniejsze państwo. Walczymy o szanse rozwoju dla tych, którzy są krzywdzeni w sposób, którego nie widać. Którzy są krzywdzeni od lat, od zawsze. Dlatego wielu wydaje się, że ta krzywda jest czymś naturalnym i słusznym. Ale krzywda i dyskryminacja, choć akceptowane, nie przestają być krzywdą i dyskryminacją. Nie zgadzamy się, by za taką samą pracę zarabiać mniej niż mężczyźni. Nie zgadzamy się na wypychanie nas z rynku pracy, na fikcyjny awans, na szklany sufit, na rzeczywistość, w którym państwo nie udziela nam pomocy - nam starym, chorym, niepełnosprawnym, bezbronnym - spychając swoje obowiązki na dyżurne opiekunki od wszystkiego, czyli na nas kobiety. Nie zgadzamy się na milczenie. Na bezradne kobiece statystowanie w politycznym widowisku zawsze reżyserowanym przez mężczyzn.


Nie damy sobie zamknąć ust słodkim bredzeniem o naszych pięknych i drogich paniach, które wszystko rozumieją, wszystko wybaczają, wszystko zniosą. Przestajemy rozumieć, przestajemy wybaczać. I przestajemy znosić to, że żyjemy w państwie, które nie liczy się z nami, nie uwzględnia naszych potrzeb. Nie zgadzamy się na bezradność, na zamykanie nam ust.


Zaczynamy tworzyć - tak jak chciał tego Jacek Kuroń – nasze własne komitety, nasz własny ruch, sieć naszych organizacji, po to by walczyć o naszą przestrzeń, w której robienie polityki polegać będzie na walce o żłobki i przedszkola, o dobre szkoły i uniwersytety, o skuteczną służbę zdrowia, o naturę, która nie będzie niszczona bezmyślnie.


Bez nas kobiet, bez obywatelskiego państwa, w połowie współtworzonego przez kobiety, nie będzie takiej polityki. Nie będzie takiego państwa. Ten Marsz przybliża nas do rzeczywistości współdecydowania.

Nie dajemy się wypchnąć ani z rynku ani z przestrzeni publicznej. Nie damy sobie zamknąć ust, będziemy walczyć.


Henryka Krzywonos-Strycharska:


Bieda to kobieta. To rzeczywiście my jesteśmy tą biedą, to my trzymamy budżety domowe, to my musimy przeżyć do pierwszego, to my posyłamy dzieci do szkoły, które nie są bezpłatne.To my musimy iść z dzieckiem do lekarza, a przecież zarabiamy grosze, najczęściej mniej niż mężczyźni.


Solidarny Marsz Kobiet zaczynamy przed Bramą Stoczni w Gdańsku. 30 lat po tym, jak tutaj walczyliśmy, żyje nam się dalej ciężko. Przypominam tym, co wtedy strajkowali, a dzisiaj rządzą państwem, trzy postulaty socjalne z Sierpnia, które do tej pory nie zostały spełnione. Wtedy domagaliśmy się powszechnej opieki w żłobkach i przedszkolach. Żądaliśmy 3-letniego płatnego urlopu macierzyńskiego. I postulowaliśmy godne emerytury.


Teraz jesteśmy w Unii, ale dla polskich rodzin niewiele się poprawiło. Nadal jesteśmy tutaj, na dole. Dlatego domagamy się zmian.


Ten Marsz to demonstracja ponad podziałami. Ja przyszłam z rodziną, mężem, dziećmi i wnukami. Mówmy głośno, nie ukrywajmy tego, że jest po prostu ciężko. Bardzo ciężko.


Opr. Trójmiejska Akcja Kobieca

 

solidarny marsz kobiet

 

solidarny marsz kobiet

 

solidarny marsz kobiet

 

solidarny marsz kobiet

 

Autorka zdjęć: Aga Doborzyńska

poniedziałek, 08 marca 2010
Solidarny Marsz Kobiet - relacje medialne

 

 

 

 

Relacje medialne:

 

TVP Gdańsk

Radio Gdańsk

Dziennik Bałtycki

Gazeta Wyborcza

Gazeta.pl

PolskaLokalna.pl

Wybrzeże24.pl

MMtrojmiasto

Trojmiasto.pl

Wirtualna Polska

czwartek, 04 marca 2010
Solidarny Marsz Kobiet już pojutrze!

Szkoda czasu na wykręty, czas malować transparenty! :-) Solidarny Marsz Kobiet rusza  w sobotę 6 marca o godzinie 12 z Placu Solidarności w Gdańsku. Zapraszamy wszystkich z własnymi hasłami dotyczącymi ekonomicznej dyskryminacji kobiet. Będzie też możliwość pożyczenia transparentu od Trójmiejskiej Akcji Kobiecej:

 

malowanie transparentów

malowanie transparentów

malowanie transparentów

malowanie transparentów

malowanie transparentów

malowanie transparentów

malowanie transparentów

malowanie transparentów

malowanie transparentów

malowanie transparentów

Autorka zdjęć: Aga Doborzyńska

środa, 03 marca 2010
ZNP wspiera Solidarny Marsz Kobiet

Okręg pomorski Związku Nauczycielstwa Polskiego wspiera Solidarny Marsz Kobiet. ZNP zgadza się z naszym postulatem dotyczącym zwiększenia dostępności żłobków i przedszkoli. Postulat ten pokrywa się z projektem Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej ZNP dotyczącej upowszechnienia wychowania przedszkolnego:


Przedszkole dla każdego"Chcemy, aby każde dziecko w Polsce, niezależnie od miejsca zamieszkania i zasobności portfela rodziców, miało zapewnione miejsce w przedszkolu. Aby to osiągnąć, konieczna jest zmiana finansowania edukacji przedszkolnej – mówił Sławomir Broniarz, prezes ZNP 10 lutego br. podczas konferencji prasowej w Warszawie. Dzisiaj placówki te są finansowane ze środków własnych samorządów, co powoduje, że w wielu gminach, szczególnie tych mniej zamożnych, nie ma nadal przedszkoli, albo ich liczba jest niewystarczająca. - dlatego Związek Nauczycielstwa Polskiego proponuje objęcie wychowania przedszkolnego subwencją oświatową. Oznacza to, że gminy będą otrzymywać z budżetu państwa pieniądze na zapewnienie edukacji przedszkolnej każdemu dziecku (tak jest w przypadku nauki w szkole). (...) Związek Nauczycielstwa Polskiego proponuje również, aby prawo do wychowania przedszkolnego miały dzieci już od drugiego roku życia (dziś mają je maluchy w wieku 3-5 lat). - Uważamy takie rozwiązanie za bardzo korzystne dla rodzin, a szczególnie matek, chcących wrócić do pracy. Naszym zdaniem, rodzice powinni mieć możliwość skorzystania z opieki przedszkolnej, kiedy ich dziecko ukończy dwa lata - uzasadniał prezes Broniarz."


Więcej informacji: Przedszkole dla każdego


Obecnie zbierany jest tysiąc podpisów obywateli i obywatelek popierających projekt ustawy. Jest to konieczne do zarejestrowania komitetu. Jeśli pogoda dopisze, przedstawicielki ZNP będą 6 marca na Solidarnym Marszu Kobiet zbierać podpisy pod projektem. Ruszamy o 12 z Placu Solidarności w Gdańsku!

poniedziałek, 01 marca 2010
Wydarzenia towarzyszące Solidarnemu Marszowi Kobiet
 • 2 marca, wtorek, godz. 19.00, Świetlica Krytyki Politycznej, ul. Nowe Ogrody 35 (II piętro)

Pokaz filmu Kwietny most w reżyserii Thomasa Ciulei (Rumunia/Niemcy, 2008). W ciekawy sposób dotkniemy problemu, który stanowi główne hasło tegorocznego trójmiejskiego Marszu – wykluczenia ekonomicznego kobiet. [więcej]

 

 • 3 marca, środa, godz. 18.00, Nowa Synagoga przy Partyzantów 7 we Wrzeszczu

Pokaz filmu dokumentalnego Agnieszki Arnold „Bunt Janion”.  Janion mówi w filmie: (...) diagnoza wymaga (...) przede wszystkim przetworzenia niebywałego rozmachu emocjonalnego i ekspresyjnego w wielki ruch intelektualny.

W dyskusja na temat kondycji współczesnego ruchu intelektualnego w Polsce wezmą udział: Agnieszka Arnold, prof. Ewa Graczyk, Katarzyna Czeczot i Monika Popow. Spotkanie poprowadzi Lidia Makowska. [więcej]

 

 • 3 marca, środa, godz. 19.00, Świetlica Krytyki Politycznej

Bieda i wykluczenie społeczne. Strategie zaradcze na błędy 20 lat transformacji.

Podczas spotkania zastanowimy się, w jaki sposób 20-lecie polskiego liberalizmu wpłynęło na polskie społeczeństwo. Punktem odniesienia będzie książka Stracone szanse? Bilans transformacji 1989-2009 pod redakcją Jakuba Majmurka i Piotra Szumlewicza.

Goście: Magdalena Żadkowska, Jakub Majmurek, Piotr Szumlewicz, Grzegorz Ilnicki. Prowadzenie: Łukasz Zaremba. [więcej]

 

 • Debata "Teraz gender!", która miała się odbyć  4 marca w Świetlicy Krytyki Politycznej, została przesunięta na późniejszy termin

 

 • 5 marca, godz. 20:00, klub Pestka w Sopocie

impreza z cyklu PLAYGIRL organizowana przez Nieformalną Grupę Pomoże. Więcej: http://ngpomoze.bloog.pl/

 

 • 6 marca, po zakończeniu Solidarnego Marszu Kobiet zapraszamy wraz z Gdańską Galerią Fotografii Muzeum Narodowe w Gdańsku i Gdańską Galerią Guntera Grassa do wspólnego celebrowania święta kobiet wydarzeniami pod wspólnym tytułem:Plakat 3 kobiety 6 marca

3 kobiety 6 marca

sztuka współczesna: projekcje wideo - komentarz- wernisaż

 

godz. 15.00 Bogna Burska, Wideo 2004-2008

- artystka komentuje własne prace w Gdańskiej Galerii Fotografii

Bogna Burska jest jedna z najważniejszy współczesnych polskich artystek wideo. Podobnie jak w projektach fotograficznych, jej realizacje wideo odznaczają się wyrafinowaniem i inteligentnym badaniem kanonów estetyki. Wykorzystując sekwencje z popularnych filmów, Burska ukazuje mechanizmy powstawania narracji cywilizacyjnych. Ulubiona technika found footage służy jej do konstruowania i melancholijnych, dramatycznych a nie pozbawionych humoru opowieści o relacji kobiet
i mężczyzn. Artystka z przenikliwością odnajduje w obrazach już znanych zupełnie nowe znaczenia.

Zobaczymy:

- Piece of Jade [Kawałek jadeitu], czas: 8'03''

- God is Vain [Bóg jest próżny], 2006-2008 czas: 23'27''

- Arachne, 2003, czas: 5'03''

- Rain in Paris [Deszcz w Paryżu], 2004, czas: 10'52”

- Małgorzata, 2006, czas: 6'33''

 

godz. 16.45 Honorata Martin Sen

projekcja w Galerii to-be


godz. 17.00 Honorata Martin, Ula Wasielewska, …muje dzikie węże

wernisaż wystawy w Gdańskiej Galerii Guntera Grassa (4G)

Konfrontacja dwóch różnych charakterów i temperamentów kobiet, które spędziły razem większość życia, przeprowadzając miliardy rozmów na tematy wszystkie i żadne. Zestawieniu

ich najnowszych projektów przyświeca chęć poznania swoich prac  we wspólnym kontekście. Zrozumieniu co je łączy a co dzieli, czy prace wchodzą w polemikę, czy uzupełniają się w milczeniu. Czy zaistnieje napięcie, czy harmonijna synteza.

wstęp wolny

start: Gdańska Galeria Fotografii, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Grobla I 8/11 www.muzeum.narodowe.gda.pl

pomiędzy: Galeria to-be, ul.Grobla I 1/2

finał: Gdańska Galeria Guntera Grassa (4G), róg ul. Grobla I i ul. Szerokiej, www.ggm.gda.pl

 

Gdańska Galeria Fotografii Muzeum Narodowe w Gdańsku

i Gdańska Galeria Guntera Grassa

 

Zapraszają do wspólnego celebrowania święta kobiet wydarzeniami pod wspólnym tytułem:

 

3 kobiety 6 marca

sztuka współczesna: projekcje wideo - komentarz- wernisaż

wszystko na jednej ulicy jednego dnia!

 

6 marca 2010

godz. 15.00 Bogna Burska, Wideo 2004-2008

- artystka komentuje własne prace w Gdańskiej Galerii Fotografii

 

Bogna Burska jest jedna z najważniejszy współczesnych polskich artystek wideo. Podobnie jak w projektach fotograficznych, jej realizacje wideo odznaczają się wyrafinowaniem i inteligentnym badaniem kanonów estetyki. Wykorzystując sekwencje z popularnych filmów, Burska ukazuje mechanizmy powstawania narracji cywilizacyjnych. Ulubiona technika found footage służy jej do konstruowania melancholijnych, dramatycznych a nie pozbawionych humoru opowieści o relacji kobiet i mężczyzn. Artystka z przenikliwością odnajduje w obrazach już znanych zupełnie nowe znaczenia.

Zobaczymy:

- Piece of Jade [Kawałek jadeitu], czas: 8'03''
-
God is Vain [Bóg jest próżny], 2006-2008 czas: 23'27''
-
Arachne, 2003, czas: 5'03''
-
Rain in Paris [Deszcz w Paryżu], 2004, czas: 10'52”
-
Małgorzata, 2006, czas: 6'33''

 

 

godz. 16.45 Honorata Martin Sen

projekcja w Galerii to-be

 

godz. 17.00 Honorata Martin, Ula Wasielewska, …muje dzikie węże

wernisaż wystawy w Gdańskiej Galerii Guntera Grassa (4G)

 

Konfrontacja dwóch różnych charakterów i temperamentów kobiet, które spędziły razem większość życia, przeprowadzając miliardy rozmów na tematy wszystkie i żadne. Zestawieniu

ich najnowszych projektów przyświeca chęć poznania swoich prac  we wspólnym kontekście. Zrozumieniu co je łączy a co dzieli, czy prace wchodzą w polemikę, czy uzupełniają się w milczeniu. Czy zaistnieje napięcie, czy harmonijna synteza.

 

zapraszamy, wstęp wolny

 

start:

Gdańska Galeria Fotografii, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Grobla I 8/11 tel. 301 71 47 www.muzeum.narodowe.gda.pl ggf@muzeum.narodowe.gda.pl

 

pomiędzy:

Galeria to-be, ul.Grobla I 1/2

finał:

Gdańska Galeria Guntera Grassa (4G), róg ul. Grobla I i ul. Szerokiej tel.304 70 40 www.ggm.gda.pl pr@ggm.gda.pl

niedziela, 28 lutego 2010
Solidarny Marsz Kobiet - FILM

List Trójmiejskiej Akcji Kobiecej do Premiera

 

Trójmiejska Akcja Kobieca wysłała list do Premiera Donalda Tuska. Domagamy się, aby państwo w sposób systemowy przeciwdziałało ekonomicznemu wykluczeniu kobiet. List został upubliczniony 28 lutego 2010 w Gdańsku na konferencji prasowej, zapowiadającej Solidarny Marsz Kobiet Trójmiasto 2010 z udziałem Henryki Krzywonos-Strycharskiej.

 

Nasze postulaty dotyczą takich problemów jak feminizacja ubóstwa, większe bezrobocie wśród kobiet, zwolnienia w czasie kryzysu, wymuszane samozatrudnienie, dyskryminacja na rynku pracy, niewystarczająca pomoc socjalna, brak polityki równościowej. Oto one:


1. Domagamy się szczegółowego zbadania zjawiska ubóstwa w Polsce z podziałem na płeć, jego przyczyn oraz stworzenia systemowych programów zaradczych i pomocowych.


2. Domagamy się realnych oraz nowoczesnych sposobów aktywizacji zawodowej kobiet, a także ochrony kobiet w wieku przedemerytalnym.


3. Domagamy się egzekwowania uregulowań prawnych przeciwdziałających wymuszonemu zakładaniu działalności gospodarczej na żądanie pracodawcy.


4. Domagamy się monitorowania gwarantowanej w kodeksie pracy równości w warunkach zatrudnienia i wynagrodzenia poprzez wprowadzenie obowiązku monitorowania równości w przedsiębiorstwach (tworzenie i realizowanie przez firmy równościowych programów naprawczych) oraz wspierania kampanii edukujących pracodawców.


5. Domagamy się traktowania sfeminizowanych zawodów na równi z innymi grupami zawodowymi, co jest niezbędne dla realizacji zagwarantowanej w Konstytucji równości kobiet i mężczyzn w życiu gospodarczym.


6. Domagamy się wydłużenia urlopu ojcowskiego do co najmniej 6 tygodni.


7. Domagamy się wprowadzenia regulacji prawnych zwiększających dostępność żłobków i przedszkoli.


8. Domagamy się waloryzacji kryterium dochodowego, od którego zależy dostęp do świadczeń rodzinnych.


9. Domagamy się instrumentów prawnych służących skutecznej egzekucji alimentów.


10. Domagamy się zmiany zasad przyznawania becikowego i ułatwienia bezpłatnego dostępu do opieki lekarskiej.


11. Domagamy się uchwalenia ustawy o równym traktowaniu, utworzenia niezależnego organu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn oraz powołania kompetentnej osoby do pełnienia tej funkcji.


Pełną treść listu pobrać można TUTAJ.


Solidarny Marsz Kobiet konferencja prasowa

niedziela, 21 lutego 2010
Solidarny Marsz Kobiet Trójmiasto 2010

Rok 2010 to Europejski Rok Walki z Biedą i Wykluczeniem Społecznym. W tym roku obchodzimy również 100-lecie Międzynarodowego Dnia Kobiet. W związku z tym Solidarny Marsz Kobiet poświęcony będzie problemowi ekonomicznego wykluczenia kobiet.


Solidarny Marsz Kobiet Trójmiasto 2010

6 marca (sobota), godz. 12.00

Start: Plac Solidarności (przy Stoczni Gdańskiej)

Marsz otworzą: prof. Ewa Graczyk i Henryka Krzywonos-Strycharska

Zagra: Samba Rhythms of Resistance Trójmiasto

Zapraszamy wszystkich, także mężczyzn solidarnych z kobietami!

solidarny marsz kobiet

 

Uczestniczki i uczestnicy Marszu w pokojowej demonstracji przejdą ulicami Gdańska z Placu Solidarności do Placu Kobzdeja. Przypomną o takich problemach, jak: feminizacja ubóstwa, większe bezrobocie wśród kobiet, częstsze zwalnianie kobiet w czasie kryzysu, wymuszane samozatrudnienie, niższe zarobki kobiet, mniejsza liczba kobiet na kierowniczych stanowiskach, głodowe emerytury, brak żłobków i przedszkoli oraz przemyślanej polityki prorodzinnej, niewystarczająca pomoc socjalna, brak polityki równościowej.


Na Marszu odczytany zostanie list do premiera Donalda Tuska. Przeczytaj nasze postulaty i obejrzyj film.

 

Zaproś znajome i znajomych, na przykład na Facebooku. :-)

sobota, 13 lutego 2010
Dick4Dick i Izabela Filipiak wspierają Solidarny Marsz Kobiet

Trwają przygotowania do Solidarnego Marszu Kobiet, który odbędzie się w sobotę 6 marca w Gdańsku. Do osób solidaryzujących się z tym wydarzeniem dołączyła m.in. pisarka Izabela Filipiak i grupa Dick4Dick, która przesłała nam słowa poparcia:


"Popieramy marsz i wszelkiego rodzaju ruchy feministyczne, ponieważ nie dopuszczamy w ogóle możliwosci takiej sytuacji, iż kobieta ma gorzej niz facet. Jeżeli występuje jakiś podział, to powinien on być  zależny JEDYNIE od kompetencji, a nie płci. Dyskryminacja płci i w ogóle jakakolwiek dyskryminacja jest dla nas niedopuszczalna...... i jest totalnie wbrew idei Dick4Dick."


Już wkrótce więcej niespodzianek. :-) Żeby być na bieżąco, najlepiej śledzić kanał TAK na YouTube. Nadal można włączyć się w organizowanie Marszu. Najlepiej skontaktować się z nami mailowo: tak3miasto@gazeta.pl

czwartek, 21 stycznia 2010
Henryka Krzywonos-Strycharska wspiera Marsz Kobiet

Wczoraj Trójmiejska Akcja Kobieca spotkała się z Henryką Krzywonos-Strycharską, organizatorką strajków w 1980 roku, sygnatariuszką Porozumień Sierpniowych i honorową obywatelką Gdańska, która przez wiele lat prowadziła rodzinny dom dziecka, zaś na Kongresie Kobiet Polskich uhonorowana została tytułem Polki Dwudziestolecia.


Bardzo się cieszymy, że Pani Henryka Krzywonos popiera idęę solidarnego Marszu Kobiet (oraz wspierających je mężczyzn), który poświęcony będzie problemowi ekonomicznego wykluczenia. Mamy nadzieję, że przed nami owocna współpraca. :-)

 

Henryka Krzywonos

Agnieszka Kaim, Ania Miler, Henryka Krzywonos-Strycharska, Lidka Makowska i Monika Popow

 

Wszystkim osobom i organizacjom, które chcą się przyłączyć do organizacji Marszu, przypominamy, że 30 stycznia o godzinie 16 odbędzie się otwarte spotkanie Trójmiejskiej Akcji Kobiecej. Zapraszamy do Pracowni Kultury Miejskiej (ul. Kilińskiego 1, Gdańsk-Wrzeszcz, teren dawnego browaru, budynek po lewej stronie za bramą, I piętro).

niedziela, 10 stycznia 2010
Zapraszamy do współpracy przy organizacji Marszu Kobiet

Wszystkie osoby, organizacje pozarządowe i nieformalne grupy zainteresowane współpracą przy organizacji Marszu Kobiet zapraszamy na otwarte spotkanie w sobotę 30 stycznia o godzinie 16. Spotykamy się w Pracowni Kultury Miejskiej (ul. Kilińskiego 1, Gdańsk-Wrzeszcz, teren dawnego browaru, budynek po lewej stronie za bramą, I piętro).


Demonstracja dotyczyć będzie problemu ekonomicznego wykluczenia kobiet. Przyłącz się do nas, jeśli:


 • dostrzegasz takie problemy jak wysokie bezrobocie wśród kobiet – zwłaszcza młodych matek i kobiet 50+,
 • sprzeciwiasz się temu, by kobiety płaciły za skutki kryzysu częściej tracąc pracę lub ulegając przymusowi samozatrudnienia,
 • martwią Cię trudności w godzeniu macierzyństwa z pracą zawodową i czekasz na realną politykę prorodzinną oprócz becikowego,
 • nie podobają Ci się takie pomysły jak likwidacja rent dla wdów,
 • masz dość gorszego opłacania sfeminizowanych zawodów i niższych płac kobiet zatrudnionych na tych samych stanowiskach co mężczyźni.

 

Na Marszu Kobiet chcemy sprawić, by nasz sprzeciw był słyszalny, a wspomniane powyżej problemy – widoczne w przestrzeni publicznej. Stworzymy listę konkretnych postulatów domagając się realizowania przez państwo polityki równościowej, m.in. uchwalenia ustawy o równym traktowaniu.


Polecamy teksty:

Zaległa lekcja solidarności. Polska polityka społeczna - do zmiany od zaraz

Ewa Winnicka, Polityka

Fikcja polskiej polityki równościowej

Krzysztof Śmiszek, Rzeczpospolita

Pierwsze do zwolnienia są kobiety

Sylwia Szparkowska, Rzeczpospolita

czwartek, 17 września 2009
Marsz Kobiet w Trójmieście

Przedostatnia kobieca demonstracja w Gdańsku wyglądała tak:


 

Jak będzie wyglądać przyszłoroczna demonstracja? To zależy także od Ciebie. Już wkrótce zabierzemy się za przygotowywanie kolejnej odsłony tego wydarzenia. Zainteresowane osoby zapraszamy do współpracy.


Kontakt: tak3miasto@gazeta.pl