piątek, 07 listopada 2014
Kongres Kobiet Pomorza – 25 lat wolności?

FB_cover

Trójmiejska Akcja Kobieca, koalicja organizacji społecznych i środowisk akademickich, działająca na rzecz praw kobiet, zaprasza na Kongres Kobiet Pomorza, który odbędzie się 8 listopada br. w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. To będzie wyjątkowy kongres – odbędzie się bowiem w roku, w którym obchodzimy 25. rocznicę wolnych wyborów w Polsce i zaledwie tydzień przed wyborami samorządowymi.

Rocznice skłaniają do podsumowań – podczas Kongresu Kobiet Pomorza zastanowimy się wspólnie z zaproszonymi gośćmi i publicznością, co dało kobietom w Polsce i na Pomorzu ćwierć wieku wolności; przypomnimy sobie, z jakimi problemami borykałyśmy się w pierwszych latach po ustrojowej transformacji; będziemy dyskutować o tym, co zmieniło się przez te lata na lepsze i jakie wyzwania wciąż stoją przed nami. 

W dyskusji udział wezmą znakomite przedstawicielki świata polityki, nauki, biznesu i sfery pozarządowej, między innymi: Olga Krzyżanowska, prof. Monika Płatek, prof. Ewa Graczyk, dr Maria Pawłowska, dr Aneta Chybicka, dr Elżbieta Zubrzycka i - oczywiście - Teresa Kamińska, Pełnomocniczka Kongresu Kobiet na Pomorzu. 

Ćwierćwiecze przemian to również odpowiedni czas, by docenić i wyróżnić panie, które swoją działalnością realnie wpływały i nadal wpływają na postrzeganie roli kobiet we współczesnej Polsce, ze szczególnym podkreśleniem ich zaangażowania na Pomorzu. Podczas wydarzenia specjalna nagroda Kongresu Kobiet Pomorza zostanie wręczona Pani Danucie Wałęsie. Nazwiska pozostałych wyróżnionych poznamy 8 listopada.

Tydzień przez wyborami samorządowymi na Kongresie Kobiet Pomorza nie może zabraknąć rozmowy z kandydatkami do pomorskich samorządów. Wspólnie z nimi spojrzymy na ważne, również w wymiarze lokalnym, problemy społeczne i ekonomiczne. Kandydatki zapytamy o ich priorytety w pracy na rzecz lokalnych społeczności, swoich miejscowości i całego regionu. 

W trakcie kongresu nie zabraknie też atrakcji dla publiczności – uczestniczki będą mogły w quizie z atrakcyjnymi nagrodami sprawdzić swoją wiedzę o społeczno-politycznych kwestiach kobiecych.

Udział w Kongresie Kobiet Pomorza jest bezpłatny.

Wymagana jest rejestracja: http://kongreskobietpomorza.evenea.pl/ 

Wydarzeniem towarzyszącym kongresowi jest spektakl Teatru Błękitna Sukienka „KEEEFFE, Nie jestem królem”, według scenariusza i w reżyserii Rity Jankowskej, który odbędzie się w Klubie Winda (ul. Racławicka 17, Gdańsk Wrzeszcz). Bilety – w cenie 10 zł – do nabycia przed spektaklem.

Organizatorem Kongresu Kobiet Pomorza jest Trójmiejska Akcja Kobieca.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska. 

Partnerem Strategicznym jest Perfumeria Douglas oraz Gdański Park Naukowo-Technologiczny.

Partnerami są: Ambasada Królestwa Szwecji, Samsung, Hotel Gdańsk, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Teatr Błękitna Sukienka i Klub Winda oraz Polskie Stowarzyszenie Kobiet Biznesu.

 

Dodatkowe informacje na:

http://kongreskobiet.pl/pl-PL/text/kongres_kobiet_pomorza (np. dotyczące możliwości opieki nad dziećmi podczas wydarzenia)

lub

https://www.facebook.com/events/304372113098090/

 

PROGRAM

Kongres Kobiet Pomorza

8 listopada 2014 r.

Gdański Park Naukowo-Technologiczny

ul. Trzy Lipy 3, Gdańsk, budynek C

 

8.30- 9.30 Rejestracja

9.30 Otwarcie Kongresu Kobiet Pomorza – Teresa Kamińska, Pełnomocniczka Kongresu

Kobiet na Pomorzu

9.50 Wykład inauguracyjny „Co w nas naturalne, co kulturowe?” dr Maria Pawłowska

10.10 -11.40 Panel „Równość w polityce, biznesie i prawie w perspektywie 25 lat przemian"

Moderatorka: Małgorzata Żerwe

Uczestniczki: Olga Krzyżanowska, prof. Monika Płatek, dr Aneta Chybicka, dr Elżbieta Zubrzycka

11.40-12.10 Przerwa kawowa

12.10-13.10 Panel „Niewolnice miłości. O społecznym kreowaniu powinności żon, matek,

babć i córek.”

Moderatorki: dr Anna Strzałkowska, Agnieszka Kasprzyk-Mączyńska

Uczestniczki: prof. Ewa Graczyk i publiczność

13.10-13.30 Przerwa kawowa

13.30-14.00 Quiz dla publiczności z nagrodami

14.00-14.15 Wręczenie nagrody Kongresu Kobiet Pomorza pani Danucie Wałęsie oraz wyróżnień dla kobiet zasłużonych dla Pomorza

14.15-14.25 Prezentacja inicjatywy feministycznej w Europie

14.25-16.00 Panel „Chcemy suwaka, a nie zasuwać”

Wprowadzenie „Czy kwoty na listach wyborczych wypromowały polityczne liderki?”

Elżbieta Rutkowska, Lidia Makowska

Moderatorki: Elżbieta Jachlewska, Hanna Wilczyńska-Toczko

Uczestniczki: kandydatki na urząd prezydentek, wójciń, burmistrzyń oraz „jedynki" na

listach wyborczych

 

Wspólne zdjęcie wszystkich kandydatek obecnych na KKP

 

16.00 Zamknięcie Kongresu Kobiet Pomorza

 

Wydarzenie w ramach Kongresu Kobiet Pomorza

18.00 Spektakl Teatru Błękitna Sukienka „KEEEFFE,NIE JESTEM KRÓLEM”,

scenariusz i reżyseria Rita Jankowska, Klub Winda (ul. Racławicka 17, Wrzeszcz)

Koszt biletu 10 złotych

 

OSOBA DO KONTAKTU:

Marta Abramowicz, Tel. 603 371 950

czwartek, 14 czerwca 2012
Bezpieczeństwo Kobiet 2012 - KONKURS

Zapraszamy wszystkich do promowania akcji Bezpieczeństwo Kobiet 2012!  Na stronie www.bezpieczenstwokobiet2012.info znaleźć można podstawy samoobrony, porady na temat bezpiecznego seksu, numery telefonów zaufania, kontakty do organizacji pomocowych i publikacje na temat przemocy wobec kobiet. Zależy nam na tym, by informacje te dotarły do jak największej liczby osób. W dziale „Do pobrania” znajdują się plakaty, ulotki, wlepki i banery internetowe. Zachęcamy do drukowania materiałów i rozpowszechniania ich w mieście w dozwolonych miejscach oraz do pobierania banerów i zamieszczania ich na blogach i stronach internetowych. Czekamy na zdjęcia umieszczonych w mieście materiałów i na screenshoty Waszych stron z banerami linkującymi do akcji Bezpieczeństwo Kobiet 2012.

 

Wśród osób promujących akcję rozlosujemy atrakcyjne nagrody książkowe, które otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Współpracy Kobiet NEWW-Polska, Krytyki Politycznej – Świetlicy w Trójmieście, Fundacji Przestrzeń Kobiet, dr hab. Lucyny Kopciewicz z Uniwersytetu Gdańskiego oraz fotografa Georga van der Weydena.

 

Na zdjęcia i screenshoty dokumentujące Wasz udział w kampanii czekamy do 28 czerwca 2012. Należy je przesyłać na maila fundacja@siezrobi.org. Konkurs zostanie rozstrzygnięty 1 lipca 2012.

Pamiętajcie, aby materiały naklejać w legalnych miejscach – w klubach czy sklepach za zgodą właścicieli, na Waszych osiedlach za zgodą administracji, na własnych rowerach lub samochodach etc. Liczymy na Waszą pomysłowość! 

 

Regulamin i listę nagród znaleźć można TUTAJ.

wtorek, 07 grudnia 2010
Gdynia: Dziewczyny rysują w UCHU, 8 grudnia, 19:00

Już jutro odbędzie się promocja komiksowej publikacji „Dziewczyny też rysują komiksy!” wydanej przez Stowarzyszenie Arteria.


Zaprezentowane zostaną kobiece inicjatywy komiksowe. Podczas wieczoru będzie można wygrać publikację "Dziewczyny też rysują komiksy!" oraz tomik multimedialny Beaty Sosnowskiej "W cieniu szumiących wind".


Projekt „Dziewczyny też rysują komiksy!”zorganizowany wiosną tego roku był odpowiedzią na niewielki udział kobiet w polskim środowisku komiksowym. W warsztatach komiksowych, sitodruku oraz tworzenia zinów i szablonów wzięło udział 18 uczestniczek.


08.12. 2010, godz.19:00

Klub UCHO w Gdyni

WSTĘP WOLNY.

Polecamy!


Więcej informacji TUTAJ.

czwartek, 26 sierpnia 2010
Barbara Yoshida, 80 portretów. Wystawa w Gdańsku

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza 3 września 2010, o godz. 18.00 na wernisaż projektu artystycznego pt.:


Uwaga! Kobiety

Barbara Yoshida, 80 portretów

(3.09.- 10.10. 2010)


Wystawa „80 portretów” realizowana w ramach projektu „Uwaga! Kobiety” prezentuje rozpoczęty w 1990 r. cykl klasycznych czarno – białych portretów kobiet artystek wykonanych przez nowojorską fotografkę Barbarę Yoshidę. Nieznaczny fragment tego cyklu był wystawiany w 1992 r. w nowojorskim A/c Projectroom, jednak jego pełnia jest prezentowana w Polsce premierowo. Sportretowane kobiety to malarki, rzeźbiarki, fotografki, performerki i artystki tworzące sztukę wideo. Większość sfotografowanych pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, ale wśród nich znajdują się również artystki z regionów geograficznych o odmiennych tradycjach kulturowych min.: z krajów Afryki, Azji (Japonii i Filipin) i Europy. Są tu uznane na arenie międzynarodowej artystki jak: Louise Bourgeois, Jenny Holzer, Elizabeth Murray, Kiki Smith, Nancy Spero, Carolee Schneemann, Hannah Wilke, ale również mniej znane twórcze kobiety, które autorka poznała podczas swoich podróży. Istotną reprezentacją w projekcie są zrealizowane w maju 2010 r. portrety bardzo ważnych dla polskiego feminizmu artystek Marty Deskur oraz Alicji Żebrowskiej. Prezentowane na wystawie zdjęcia odkrywają przed widzem prywatny świat niezwykle twórczych kobiet. Niemal wszystkie fotografie wykonane zostały w przestrzeni domów lub w pracowniach, o czy świadczą widoczne akcesoria twórcze: płótna pokryte farbą, rzeźby, fragmenty często niedokończonych dzieł ukazujące proces artystyczny. Dzięki temu widz staje się zaproszonym do poznania prywatnej przestrzeni sportretowanej osoby uczestnikiem. Sfotografowane kobiety są naturalne, nie przybierają sztucznych póz ale zajmują przed obiektywem swoje ulubione miejsca: fotel, parapet okna czy schody przed domem. Wszystkie artystki łączy coś wspólnego, w ich wzroku zawiera się wyjątkowa siła charakteru i talent, który na stałe wpisał je do świata sztuki. Inspiracją do stworzenia „80 portretów” stał się artykuł Lindy Nochlin: „Dlaczego nie było wielkich artystek?”. Odpowiedzią na zadane przez autorkę eseju pytanie stała się kolekcja portretów kobiet, które począwszy od 60. poprzez swoją sztukę były zaangażowane w debatę społeczną na temat wolności, tolerancji równoprawności płci. Systemy polityczne oraz instytucje we współczesnej kulturze nie zawsze stoją po stronie kobiet. Przemiany kulturowe lat 60. i 70., wieku XX w Stanach Zjednoczonych i Europie pozwoliły kobietom na określenie swojej pozycji i potrzeb w szeroko pojętym życiu publicznym i prywatnym. Wiele uczestniczek projektu „80 portretów” to prawdziwe legendy tamtych czasów, które swoją sztukę traktowały jako formę wypowiedzi i komentarz do dysproporcji w dotychczasowym systemie funkcjonowania podziału na role „kobiece” i „męskie”. Wystawa ma na celu postawienie pytań: jak w dzisiejszym świecie funkcjonują kobiety, jakie przestrzenie ich życia są nadal zdominowane przez mężczyzn i czy możliwy jest otwarty dialog społeczny, który ułatwi kobietom udział w życiu publicznym, możliwość awansu i zajmowanie równorzędnych mężczyznom stanowisk. Odpowiedzi wymaga też pytanie czy dzisiejsze, zdobyte prawa kobiet dają szanse na jednoczesne połączenie aktywności zawodowej z rolą macierzyństwa. (...)


Projekt został zrealizowany we współpracy z Ambasadą Amerykańską w Warszawie i

Urzędem Miasta Gdańska.


Program towarzyszący


4.09.2010, godz. 12.00-16.00 | Sztuka Kobiet w dialogu społecznym - otwarty panel dyskusyjny z udziałem autorki wystawy Barbary Yoshidy (artystka wizualna, fotografka), prof. UG Ewy Graczyk (literaturoznawczyni, feministyczna autorka książek, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, szefowa Koła Naukowego UG Gender Studies); prof. Ann Snitow ( feministka, profesor literatury i Gender Studies w New School for Social Research w Nowym Jorku), Jovany Stokić (historyczka sztuki, filozofka, kuratorka Marina Abramović Studio w Location 1 w Nowym Yorku), dr Ewy Toniak ( historyk i krytyk sztuki, pionierką krytyki feministycznej w Polsce, autorką książek o obecności kobiet w historii). Moderatorem panelu jest Michał Chaciński ( filolog angielski, krytyk filmowy, felietonista, dziennikarz telewizyjny związany z TVP Kultura). Panel będzie tłumaczony na język polski.

wstęp wolny | MNG OSN Pałac Opatów | ul Cystersów18 Gdańsk Oliwa


7.09-08.10.2010 | Warsztaty plastyczne i kulturowe dla więźniów, młodzieży szkolnej, seniorów realizowane przy współpracy Trójmiejskiej Akcji Kobiecej, Koła Naukowego Uniwersytetu Gdańskiego Gender Studies (Monika Popow – filolożka, tłumaczka, autorka projektów szkoleniowych; Anna Miler – kulturoznawczyni, politolożka, trenerka antydyskryminacyjna); Fundacji Kolonia Artystów (Mikołaj Jurkowski, Sylwester Gałuszka – kuratorzy projektów artystycznych, edukatorzy, artyści) oraz Muzeum Narodowego w Gdańsku (Małgorzata Paszylka-Glaza - kurator zbiorów Oddziału Sztuki Nowoczesnej MNG, historyczka sztuki, zajmuje się krytyką artystyczną).

Tematem plastycznych warsztatów Znak Równości będzie odpowiedź na pytania jaki jest znak równości w uniwersalnym świecie mężczyzn i kobiet. Podczas zajęć uczestnicy zaprojektują swój własny symbol w formie szablonu, na zakończenie wszystkich warsztatów zostanie wybrany najlepszy projekt i wykorzystany jako logo projektu. Warsztaty zamknięte, grupy uczestników Art Tour i warsztatów terapii zajęciowej Kolonii Artystów.

Tematem warsztatów pt. Ustąp miejsca, będzie pokonywanie stereotypów w odniesieniu do społecznych ról kobiet i mężczyzn. W ramach warsztatów podejmiemy rozmowę na temat izolacji przestrzeni życiowych tylko dla kobiet i mężczyzn, zadamy pytania czy możliwe jest łączenie macierzyństwa i kariery zawodowej. W formie konwersatorium i ćwiczeń spróbujemy przeanalizować społeczne różnice pozycji kobiet i mężczyzn. W warsztacie dla Seniorów pt. Dlaczego nie było wielkich artystek? zadamy pytania o język jakim się wzajemnie opisujemy oraz stereotypy, które w sobie nosimy. Wspólnie poszukamy sposobu ich zmiany tak, aby każdy mógł się w pełni realizować bez względu na płeć. Sportretowane artystki swoim życiem i twórczością pokazały, że klasyczne role społeczne się nie sprawdzają. Przekraczały granice między przestrzenią prywatną a publiczną. Stoimy przed trudnym zadaniem weryfikacji relacji między płciami.

Warsztaty otwarte, odpłatne: 50 pln | MNG OSN Pałac Opatów | ul Cystersów 18, Gdańsk Oliwa | sala na parterze.


30.09.2010, godz.18.00 | prezentacja prac fotograficznych i spotkanie z kobiecą grupą fotoreporterską Zorka Project Moniką Bereżecką i Moniką Redzisz.

Wstęp wolny | MNG OSN Pałac Opatów | ul Cystersów 18 Gdańsk Oliwa | sala na parterze.


8.10.2010, godz.18.00 | wykład i prezentacja prac wideo przygotowana przez Dr Katarzynę Prajzner filmoznawczynię z Uniwersytetu Łódzkiego; przybliżająca twórczość awangardzistek filmowych i artystek wideo m.in. Barbary Hammer, Tessy Hughes-Freeland, Suzanne Lemaitre, Germanie Dulac, Pipilotti Rist.

Wstęp wolny | MNG OSN Pałac Opatów | ul Cystersów 18 Gdańsk Oliwa | sala na parterze.

 

 

kuratorka: Mariola Balińska

informacje: ggf@muzeum.narodowe.gda.pl lub pod nr tel. 58 301 71 47

wystawa czynna w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Oddział Sztuki Nowoczesnej

Pałac Opatów, ul. Cystersów 18, Gdańsk Oliwa

4 września - 10 października 2010 wtorek-piątek 9.00-16.00 sobota-niedziela 10.00-17.00

wstęp: 6 i 10 pln

koordynacja: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka

 

współpraca: Zuzanna Ananiew, Kinga Gafka, Sylwester Gałuszka, Mikołaj Jurkowski, Karolina Koriat, Joanna Michniewska, Anna Miler, Justyna Nadolna, Małgorzata Paszylka-Glaza, Monika Popow, Katarzyna Prajzner, Magdalena Staręga, Anna Urbańczyk.

organizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Sztuki Nowoczesnej Gdańska Galeria Fotografii

sponsor: Ośrodek Doradztwa i Treningu Kierowniczego ODiTK

partnerzy: Trójmiejska Akcja Kobieca | Koło Naukowe UG Gender Studies | Fundacja Kolonia Artystów | Gratka | Outdoor | Grafito | Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris

 

Więcej informacji: www.muzeum.narodowe.gda.pl

wtorek, 17 sierpnia 2010
Pamiętajmy o Izabeli Jarudze-Nowackiej

Szanowni Państwo,


10 kwietnia 2010 w katastrofie smoleńskiej zginęła Izabela Jaruga-Nowacka, feministka i polityczka, charyzmatyczna kobieta lewicy. Uważała, że właśnie na lewicy spoczywa obowiązek marzeń o szklanych domach. Broniła skrzywdzonych i słabych, działała na rzecz różnorodności i wolności, wspierała społeczników, którzy pracowali nad mądrzejszą, sprawiedliwszą Polską. Jesteśmy przekonani, że dług zaciągnięty u Izy musimy spłacać dbając o jej pamięć.


Jesienią na gmachu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zamierzamy umieścić tablicę poświęconą Izabeli Jarudze-Nowackiej - minister tego resortu, wicepremier, pełnomocniczce rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, wieloletniej posłance na Sejm. Tablica obok upamiętnia Jacka Kuronia.


Apelujemy do Wszystkich, którym postawa Izabeli Jarugi-Nowackiej była bliska, o finansowe wsparcie tego celu.


Wpłaty prosimy dokonywać na konto udostępnione nam przez Fundację Przestrzenie Dialogu:

Fundacja Przestrzenie Dialogu (Gdańsk, ul. Zakopiańska 32b/4) 17 1160 2202 0000 0000 6311 4809, tytułem: tablica upamiętniająca Izabelę Jarugę-Nowacką


Dziękujemy Państwu za wpłaty i pomoc w rozpropagowaniu idei.

_______________________________________________

Społeczny komitet w składzie:

Renata Berent – Mieszczanowicz, Robert Biedroń, Ewa Charkiewicz, Zuzanna Dąbrowska, Renata Durda, Jolanta Fedak, Beata Fiszer, Małgorzata Fuszara, Dorota Gardias, Joanna Gwiazdecka, Zbigniew Izdebski, Ryszard Kalisz, Katarzyna Kądziela, Dorota Kempka, Yga Kostrzewa, Mika Larsson, Beata Maciejewska, Barbara Malinowska, Katarzyna Matuszewska, Grzegorz Napieralski, Urszula Nowakowska, Anna Nowicka, Wanda Nowicka, Lidia Ostałowska, Iwona Piątek, Jolanta Plakwicz, Rajmund Rybiński, Anna Siwek, Dariusz Szwed, Magdalena Środa, Wiesława Taranowska, Małgorzata Tkacz – Janik, Maciej Wieczorkowski, Eleonora Zielińska

________________________________________________

*Darowizny wpłacone na konto Fundacji Przestrzenie Dialogu można odpisać od podatku w PIT-cie rocznym (nie mylić z 1 proc.) ; więcej na ten temat m.in. na stronie: http://poradnik.ngo.pl/x/448341

wtorek, 10 sierpnia 2010
ACTIVE CITIZENS – AKTYWNA SPOŁECZNOŚĆ

Pomorze jest pierwszym regionem w Polsce, w którym będzie realizowany międzynarodowy projekt Active Citizens - Aktywna Społeczność. Inicjatorem jest British Council Polska, a Gdańsk 2016 jest partnerem i pomorskim koordynatorem projektu. Active Citizens - Aktywna Społeczność to działanie skierowane do aktywistek i aktywistów z organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Mile widziany będzie udział grup feministycznych! :-)


Główne elementy projektu:


- Lokalne warsztaty szkoleniowe, koncentrujące się na globalnym obywatelstwie i skutecznej współpracy z uwzględnieniem różnic w celu lepszego zrozumienia idei społeczności lokalnej i globalnej współzależności.


- Projekty Działań Społecznych, przygotowywane i realizowane przez uczestników i uczestniczki w oparciu o zdobytą przez nich wiedzę i umiejętności; projekty są wdrażane w tych obszarach, w których mogą mieć pozytywny wpływ na ich własną społeczność oraz społeczności.


- Wymiany międzynarodowe i obywatelski networking zapewniają uczestnikom i uczestniczkom możliwość zdobycia doświadczenia i poznania zasad rządzących społeczeństwem obywatelskim w praktyce międzynarodowej, w szczególności w obszarach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. Liderzy i liderki społeczności lokalnych będą spotykać się raz w roku w celu wymiany najlepszych praktyk oraz opracowywania nowych pomysłów i wzmacniania partnerskich więzi lokalnych i międzynarodowych.


Wszelkie szczegóły, harmonogram szkoleń i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie Biura Gdańsk 2016. Zgłoszenia do 31 sierpnia!

czwartek, 05 sierpnia 2010
Tablica pamiątkowa dla Anny Walentynowicz

22 maja 2010 trójmiejskie środowisko feministyczne wysłało list do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W piśmie zainspirowanym przez Stowarzyszenie Współpracy Kobiet NEWW-Polska postulowałyśmy ufundowanie tablicy pamięci Anny Walentynowicz.


Pod listem oprócz inicjatorek oraz Trójmiejskiej Akcji Kobiecej, podpisały się także: Demokratyczna Unia Kobiet, Fundacja Wspierania Kobiet, Koło Naukowe Gender Studies UG i Partia Kobiet.


Szanowny Panie Prezydencie!

Poruszone ogromną tragedią, która wydarzyła się 10 kwietnia w Smoleńsku, zwracamy się do Pana z prośbą o ufundowanie tablicy pamięci Anny Walentynowicz – jednej z ofiar tej katastrofy.

Pani Anna Walentynowicz całe swoje życie związała z Gdańskim. Jej działalność związkowa i polityczna świadczy o niezłomnym charakterze i zaangażowaniu po stronie słabych i potrzebujących. Nie chcemy, aby z czasem zapomniano o tej Wspaniałej Kobiecie.

Pani Anna Walentynowicz swoją postawą zasłużyła na to, aby Gdańsk zawsze o niej pamiętał. Tablica będzie wyrazem szacunku i pamięci władz miasta, będzie również miejscem, przy którym przechodzień będzie się mógł zatrzymać i oddać hołd bohaterce naszych czasów. Uważamy, że obowiązkiem Miasta Gdańska jest wmurowanie pamiątkowej tablicy na ścianie domu, w którym mieszkała. Mamy nadzieje, że Pan, Panie Prezydencie nie odmówi prośbie środowisk kobiecych z Gdańska i pomoże nam Pan uczcić pamięć Damy Orderu Orła Białego, wybitnej Polski i Gdańszczanki.


Miesiąc później otrzymałyśmy odpowiedź:


http://tak.blox.pl/resource/odp_list_tablica.jpg


Nadal jednak nie wiemy, czy Wspólnota podjęła już decyzję i kiedy tablica mogłaby powstać. Wczoraj natomiast okazało się, że w rocznicę porozumień sierpniowych zostaną odsłonięte tablice upamiętniające Henryka Lenarciaka i księdza Jankowskiego.


Czy uhonorowanie kobiety jest na drugim miejscu? Kiedy doczekamy się konkretów? Z niecierpliwością czekamy na dalsze informacje.

czwartek, 20 maja 2010
Żłobki i przedszkola - w czym mamy problem?

Trójmiejska Akcja Kobieca, portal MiastoDzieci.pl i Cafe Fikcja

zapraszają na spotkanie pt.


ŻŁOBKI I PRZEDSZKOLA - W CZYM MAMY PROBLEM?


Magda Wawrzyniak (MiastoDzieci.pl) opowie o trudnościach w poszukiwaniu przedszkola z perspektywy własnych doświadczeń. Ewa Lieder (TAK) powie m.in. o tym, jak dostępność opieki przedszkolnej wpływa na zawodową sytuację matek. Elżbieta Markowska (ZNP) przedstawi projekt ustawy upowszechniającej opiekę przedszkolną.

Na spotkanie zaprosiliśmy także przedstawicielki Urzędu Miasta.


Zapraszamy do rozmowy wszystkich, którym bliska jest sprawa żłobków i przedszkoli. Podzielmy się swoimi doświadczeniami i pomysłami na to, jak poprawić sytuację.


25 maja o godzinie 18.00, Cafe Fikcja. Al. Grunwaldzka 99/101, Wrzeszcz

piątek, 07 maja 2010
Pierwsza Żywa Biblioteka w Gdańsku

Pierwsza gdańska Żywa Biblioteka już w najbliższy weekend w Nadbałtyckim Centrum Kultury!


Żywa Biblioteka jest metodą edukacji o Prawach Człowieka, wykorzystywaną w 45 krajach świata do przeciwdziałania dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu. Inicjatywa ta opiera się na założeniu, iż jedyną formą zrozumienia inności jest bezpośrednie z nią spotkanie. W Żywej Bibliotece książkami są ludzie, reprezentujący grupy z różnych względów społecznie nieakceptowane.


By zostać czytelnikiem Żywej Biblioteki, wystarczy uzyskać w recepcji kartę biblioteczną, uprawniającą do korzystania z całego katalogu tytułów oraz zapoznać się z Regulaminem.


Tytuły dostępne w Żywej Bibliotece:

 • Osoba, której udało się wyjść z bezdomności
 • Osoba czarnoskóra
 • Osoba transseksualna (w sobotę godz. 14.00 - 17.00; w niedzielę cały dzień)
 • Żydówka  (tylko w niedzielę godziny 9.00 - 11.00)
 • Feministka
 • Były ksiądz (tylko w sobotę do godz. 16.00)
 • Gej
 • Lesbijka
 • Niepijąca alkoholiczka
 • Działaczka na rzecz ekologii (tylko w niedzielę)
 • Ateista
 • Weganka (tylko w sobotę)
 • Wegetarianka (tylko w niedzielę)
 • Rodzic dziecka z niepełnosprawnością (tylko niedziela, godz. 13.00 - 17.00)
 • Przedstawiciel ruchu Straight edge

Więcej informacji na stronie Nadbałtyckiego Centrum Kultury oraz Żywa Biblioteka Gdańsk 2010.

 

zywa_biblioteka_plakat

 

Projekt Nadbałtyckiego Centrum Kultury oraz Agencji Artystycznej Freakpointing realizowany jest we współpracy z Trójmiejską Akcją Kobiecą. Zapraszamy!

niedziela, 02 maja 2010
Wykład i debata "Język polski a dyskryminacja kobiet"

10 maja 2010 (poniedziałek) godz. 17.00 Audytorium 207 Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bażyńskiego 4.


Stowarzyszenie Współpracy Kobiet NEWW-Polska i KPH oddział Trójmiasto zapraszają na trzecią debatę w prowadzonym projekcie "Demokracja bez kobiet to pół demokracji".

 

Tematem trwającego od marca do czerwca cyklu debat i wykładów jest dyskryminacja kobiet wyrażająca się w czterech aspektach życia publicznego takich jak rynek pracy, media i reklama, podręczniki szkolne i edukacja a także użycie języka polskiego.


W kolejne debacie podejmiemy temat przejawów dyskryminacji kobiet w języku polskim. Zastanowimy się nad tym, jakie znaczenie ma używanie końcówek żeńskich, jakie nazwy mają zawody w języku polskim i jakie ma to znaczenie dla postrzegania pozycji społeczno-zawodowej kobiet.


Spotkanie rozpocznie wykład prof. Ewy Graczyk znanej litaraturoznawczyni i feministki. Pani Ewa Graczyk po ukończeniu studiów uczestniczyła w konwersatoriach prof. Marii Janion i publikowała  teksy w kolejnych tomach Transgresji. W latach 1994-1998 pracowała jako wykładowczymi literatury polskiej na Uniwersytecie Le Mireil w Tuluzie. Jest współtwórczynią i opiekunką Koła Naukowego Gender Studies Uniwersytetu Gdańskiego oraz  członkinią Zarządu Stowarzyszenia Współpracy Kobiet NEWW-Polska.


Po wykładzie odbędzie się dyskusja panelowa w której wezmą udział:


Beata Kozak germanistka, feministka, redaktorka naczelna magazynu feministycznego „Zadra” ukazującego się w Polsce od 10 lat, członkini Kobiecej fundacji eFKa w Krakowie.


Magdalena Żadkowska socjolożka, badaczka życia codziennego par oraz relacji kobiet i mężczyzn w domu i w pracy, koordynatorka programu Erasmus dla Socjologii UG, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkini Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Pisze doktorat: “Codzienność, partnerstwo, domowe obowiązki. O współczesnej polskiej rodzinie w kontekście socjologii pary Jeana-Claude’a Kaufmanna". Prowadzi zajęcia z socjologii rodziny, wstępu do gender studies, feminizmu i socjologii reklamy. Mama Stasia i Marysi.


Ewelina Gutowska-Kozielska Zatrudniona  w Zakładzie Języka Angielskiego. Zainteresowania naukowe: retoryka i pragmatyka, feminizm, język i gender, socjolingwistyka, studia nad kulturą popularną, literatura amerykańska. Mama 3-letniego Franka, właścicielka rozpuszczonych kotów i złośliwej jamniczki.


Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu fundacji im. Róży Luksemburg


Współpraca: Koło naukowe gender Uniwersytetu Gdańskiego, Trójmiejska Akcja Kobieca


Patronat: Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 Kandydat


Patronat medialny: MMTrójmiasto

sobota, 17 kwietnia 2010
Marsz Żółtego Żonkila - 24 kwietnia

Żonkil to symbol nadziei w walce z rakiem. Ten delikatny, wiosenny kwiat oznacza triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią.


Stowarzyszenie „Europa Donna Gdańsk” zaprasza na organizowany po raz drugi w Gdańsku

24 kwietnia (sobota) 2010 r. o godz. 12.00

MARSZ ŻÓŁTEGO ŻONKILA

ul. Długą i Długim Targiem (zbiórka przy Złotej Bramie) w czasie którego będziemy rozdawać ulotki edukacyjne oraz wiosenne kwiaty.


Spotkajmy się w marszu życia i nadziei!


Prezes „Europa Donna Gdańsk”

dr Wanda Kustrzeba

czwartek, 15 kwietnia 2010
Obraz kobiety w reklamie i mediach - wykład i debata, 19.04.

Wykład i debata: „Obraz kobiety w reklamie i mediach”. 19 kwietnia 2010 (poniedziałek) godz. 17.00, Audytorium 203 Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bażyńskiego 4.


Stowarzyszenie Współpracy Kobiet NEWW-Polska i Kampania Przeciw Homofobii oddział Trójmiasto zapraszają na drugą debatę w projekcie "Demokracja bez kobiet to pół demokracji".


Tematem trwającego do czerwca cyklu debat i wykładów jest dyskryminacja kobiet wyrażająca się w czterech aspektach życia publicznego takich jak rynek pracy, media i reklama, podręczniki szkolne i edukacja a także użycie języka polskiego.


Tematem kolejnej debaty będzie sposób przedstawiania kobiet w mediach i reklamie w czasopismach kobiecych i serialach emitowanych w TV.

* obraz polskiej rodziny w reklamie

* stereotypy mężczyzn i kobiet w reklamie

* wiek kobiet występujących w TV

* czasopisma kobiece: o czym i dla kogo


Wykład poprowadzi Małgorzata Dobraczyńska-Gruszkowska, która studiowała socjologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytecie Amsterdamskim. Od 1993 roku zajmuje się działaniami związanymi z reklamą, marketingiem i komunikacją społeczną. Współpracowała zarówno z agencjami reklamowymi, takimi jak między innymi Lintas, Grey, McCann-Ericson, Corporate Profiles DDB, jak i samorządami i organizacjami non-profit, Polską Akcją Humanitarną, Ministerstwem Pracy i Rozwoju Regionalnego oraz z Urzędami Miejskimi Warszawy, Białegostoku, Poznania, Koszalina. Zrealizowane projekty obejmują zarówno działania o charakterze komercyjnym i projekty społeczne.


W panelu udział wezmą:


- dr Katarzyna Kaczor, adiuntka w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego gdzie zajmuje się badaniem kultury popularnej, ze szczególnym uwzględnieniem roli mediów w kreowaniu kultury.


- Aleksandra Szymańska, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Telewizyjnej i Filmowej w Łodzi (wydział kierownictwa produkcji) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (podyplomowe studia Public Relations).

Od 2002 roku związana z mediami. Z wydawnictwem Hachette Filipacchi Polska, na stanowisku PR and Special Events Managera, następnie z wydawnictwem G+J Gruner + Jahr Polska. Przez cztery lata na stanowisku szefa marketingu tygodnika „Gala”, w latach 2007 - 2008 jako Dyrektor Wydawniczy tytułu.

Organizatorka gal telewizyjnych (bezpośrednie transmisje): Złote Kaczki (nagrody miesięcznika „Film”) oraz Róże Gali (edycje: 2005 – 2008).

Od sierpnia 2008, po wygranym konkursie na strategię przygotowań miasta do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, Dyrektor Strategiczna zespołu odpowiedzialnego za projekt Gdańsk i Metropolia – Europejska Stolica Kultury 2016 Kandydat.


- Agnieszka Nowak, absolwentka socjologii i psychologii Uniwersytetu Gdańskiego specjalistka psychologii kulturowej i psychologii rodzaju, związana z NEWW-Polska, prowadzi warsztaty dotyczące kwestii międzykulturowych i genderowych. W kręgu jej zainteresowań pozostają sprawy kulturowego uwarunkowania przemocy wobec kobiet.


Wstęp wolny. Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu fundacji im. Róży Luksemburg


Współpraca: Koło naukowe gender Uniwersytetu Gdańskiego, Trójmiejska Akcja Kobieca

Patronat: Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 Kandydat

Patronat medialny: MMTrójmiasto


Szczegółowych informacji udzielają:

Anna Jagusiak, NEWW-Polska, koordynatorka i pomysłodawczyni projektu

jagusiak@neww.org.pl

tel. 0 502 055 912

Anna Urbańczyk, Kampania Przeciw Homofobii

trojmiasto@kph.org.pl

tel. 0 604 48 19 69

niedziela, 11 kwietnia 2010
Izabela Jaruga-Nowacka (1950-2010)

Jedną z ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem jest Izabela Jaruga-Nowacka, polityczka bardzo zasłużona dla praw kobiet w Polsce.

 

Posłanka Ziemi Pomorskiej IV, V i VI kadencji. W latach 2001-2004 Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Doprowadziła do przyjęcia Krajowego Programu Działań na Rzecz Kobiet, zainicjowała i doprowadziła do uchwalenia ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W Kodeksie Pracy wprowadziła przepisy chroniące przed dyskryminacją, m.in. przed mobbingiem. W latach 2004 - 2006 pełniła funkcję Wicepremiera i Ministra Polityki Społecznej

 

Działała na rzecz praw człowieka, przede wszystkim równouprawnienia kobiet.

 

6 marca 2010 roku wzięła razem z nami udział w Solidarnym Marszu Kobiet.

 

Izabela Jaruga Nowacka


czwartek, 01 kwietnia 2010
Czy potrzebne są nam parytety? - debata

6 kwietnia o godzinie 18.00 w Cafe Fikcja w Gdańsku (ul. Grunwaldzka 99/101)  o zaletach i wadach projektu wprowadzenia do prawa wyborczego parytetu dla kobiet w polityce rozmawiać będą Olga Krzyżanowska, była posłanka i senator oraz wicemarszałek Sejmu; Lidia Makowska, animatorka kultury w Trójmieście, prezeska Stowarzyszenia Kultura Miejska, koordynatorka portalu wrzeszcz.info.pl i Ewa Gromada, studentka prawa, członkini Koła Naukowego Gender Studies UG i Trójmiejskiej Akcji Kobiecej.

 

Spotkanie moderuje Magda Mierzewska, współwłaścicielka CAFE-FIKCJA, prawnik, specjalistka w dziedzinie praw człowieka.


Przyjdźcie, posłuchajcie, dyskutujcie.

 

Będzie to pierwsze spotkanie ze współorganizowanego przez nas cyklu "O nas kobietach - prawdy i fikcje".

piątek, 19 marca 2010
Przeciwdziałanie ekonomicznej dyskryminacji kobiet - wykład i debata

Kampania Przeciw Homofobii oddział Trójmiasto i Stowarzyszenie Współpracy Kobiet NEWW-Polska zapraszają na pierwszą z cyklu "Demokracja bez kobiet to pół demokracji" wykład i debatę. Tematem trwającego do czerwca cyklu jest dyskryminacja kobiet wyrażająca się w czterech aspektach życia publicznego takich jak: rynek pracy, media i reklama, podręczniki szkolne i edukacja, a także użycie języka polskiego. W pierwszej debacie, która odbędzie się 22 marca o godz. 17.00 na Uniwersytecie Gdańskim nawiążemy do tegorocznego Solidarnego Marszu Kobiet, który odbył się z okazji 8 marca. Zajmiemy się  sytuacją na rynku pracy, w tym wzrostem elastyczności czasu pracy, warunkami zatrudnienia, dyskryminacją płacową kobiet i ich nieodpłatną pracą w domu, a także zagrożeniem ubóstwa kobiet po 50 roku życia.

 

Wykład poprowadzi dr Zofia Łapniewska (Uniwersytet Warszawski), a w panelu wezmą udział Henryka Krzywonos-Strycharska, znana działaczka Solidarności, która prowadziła tegoroczny Solidarny Marsz Kobiet w Gdańsku, Piotr Szumlewicz redaktor "Bez dogmatu" i lewica.pl - filozof i socjolog, a także trójmiejska feministka i aktywistka Karolina Rzepecka. Moderatorką dyskusji będzie Agnieszka Nowak, absolwentka socjologii i psychologii UW, specjalistka psychologii międzykulturowej.


22 marca 2010 (poniedziałek) godz. 17.00 Audytorium S203 Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bażyńskiego 4


Wstęp wolny. Zapraszamy!


Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu Fundacji im. Róży Luksemburg

Współpraca: Koło Naukowe Gender Studies Uniwersytetu Gdańskieg, Trójmiejska Akcja Kobieca


Patronat: Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 Kandydat


Patronat medialny: MMTrójmiasto


Szczegółowych informacji udzielają:

Anna Jagusiak, NEWW-Polska, koordynatorka i pomysłodawczyni projektu

jagusiak@neww.org.pl

tel. 502 055 912

Anna Urbańczyk, Kampania Przeciw Homofobii

trojmiasto@kph.org.pl

tel. 604 48 19 69

 
1 , 2